کارافرینی یک هنرمند برجسته با خلاقیت دربازیافت

مه 31, 2018 بدون دیدگاه

در شمال شرق تهران به سمت لواسان که می رویم در دل کوهها تابلویی توجه تان را جلب می کند که نوشته شده :

” غار موزه وزیری ”

این مجموعه بی نظیر به همت استاد برجسته مجسمه ساز خوش ذوق و طراز اول کشورمان، دکتر ناصر هوشمند وزیری با استفاده از ابزارهای مختلف و با هنر و خلاقیت فراوان و با تلاش شبانه روزی ساخته شده، که دیدن آنها چشمانمان را نوازش می دهد و هر کدام مفهومی را در خود نهفته دارد.

او اولین غار موزه خصوصی ایران را در زمینی به مساحت ۱۰۰۰مترمربع در یک ساختمان دوبلکس افتتاح کرد که توسط خود ایشان اداره می شود.

استاد وزیری در طول سالهای فعالیت خود موفق به کسب افتخارات و عناوین بسیار زیادی شده است.

در ادامه گفتگویی مختصر با این استاد فرهیخته صورت گرفته که توجه شما را به آن جلب می کنم:

استاد ، لطفا در ابتدا به طور مختصر خودتان را معرفی کنید؟

من ناصر وزیری هستم. در سال 1350 در رشته مجسمه سازی دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم. در سال 1373 دکترای افتخاری و در سال 70 عنوان استاد درجه یک هنر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردم.

در سال 74 رتبه نخست در اولین بی ینال مجسمه سازی را کسب کردم و در سال 1352 به عنوان کارشناس مجسمه سازی موزه تاریخ طبیعی در سازمان محیط زیست عهده دار شدم و از سال 1360 تا 1379 مدیر بخش هنری موزه تاریخ طبیعی پارک پردیسان بودم در سال 1374 مدرس دانشکده هنر سوره بودم. عضو هیات موسس انجمن مجسمه سازان ایران هستم. در مهر ماه سال 84 در لواسان غار موزه راه اندازی کردم که شامل مجموعه ای از آثارم می باشد.

لطفا در مورد غار موزه که اشاره کردید بیشتر توضیح دهید؟

این غار موزه نخستین غار موزه خصوصی ایران و یک مجموعه آموزشی فرهنگی است که کلیه هزینه های و کارهایش توسط خودم انجام شده و من دالان هایی را در دل کوه حفر کرده ام که هر کدام  بیانگر داستانهای شاهنامه فردوسی و فولکلور ایران و فرهنگ اصیل ایرانی است و شامل بخشهای نمایشگاهی ، بخش کارگاهی ، صنایع دستی ، آموزشی ، نگارخانه و سالن اجتماعات است و همچنین یکی از موضوعات مهمی که در نظر گرفته ام، توجه به حفظ محیط زیست است.

ورودی غار را به شکل شیر در آورده ام و داخل غار ۸ دالان تو در تو  وجود دارد که در دل کوه تراشیده ام و دیواره ها را با لایه ای ار بتن پوشانده ام که در حال تکمیل است و آثارم را در آن به نمایش گذاشته ام.

در طول چهل سال اخیر کلکسیونی بسیار ارزشمند از آفتابه ها و پارچ های مسی قدیمی و بازی شطنرنج را فراهم کرده ام .

در این مجموعه، انواع آب نماها، برج چوبی، آلاچیق و انواع مجسمه های رستم، اسب بالدار تک شاخ، از جنس های مختلف فلزی، سنگی، فایبر گلاس و…. را ساخته ام که در جای جای این مجموعه بکار برده ام

از وسایل دور ریختنی نظیر صندلی های غیر قابل استفاده، توالت فرنگی، بطری نوشابه شبشه ای، پیچ و مهره، وسایل برقی، قوطی های نوشابه، قطعات فلزی خودرو، چوب، دگمه و …. همچنین با استفاده از جوش دادن انواع آهن آلات، ذوب پلاستیک های بلااستفاده و…. آثاری را خلق کرده ام که در نوع خودش بی نظیر است و هر بیننده ای را به وجد می آورد.

من پیامی را به ارائه این آثار به بینندگان و دوستداران طبیعت زیبایمان می دهم که از هر وسیله ای هر چند دور ریختنی می توان آثار ارزشمندی تولید کرد و از تخریب محیط زیست هم جلوگیری کرد.

پیام دیگری که به مردم کشورم دارم این است که زباله در طبیعت کشور ما بیداد میکند که لازمه برای حفظ محیط زیست مان بکوشیم. من در آثارم زباله هایی را به نمایش گذاشته ام که اینها فقط قسمت کوچکی از زباله هایی است که در طبیعت بدون توجه به حفظ محیط زیست و زیبایی کشورمان ریخته می شود.

تالار آفتاب قسمت دیگری از مجموعه است که ظرفیت آن 50 نفر است.

تاکنون چه آثاری در زمینه مجسمه سازی خلق کرده اید ؟

بیش از 300 مجسمه ساخته ام که بخش زیادی از آن در غار موزه است و مجسمه هایی در سطح شهر وجود دارد که در پارک ایرانشهر (خانه هنرمنددان) به نام پرواز و نردبان از جنس مس، گوزن ها، آب نماها و دایناسور در پارک پردیسان، مجسمه فردوسی، رستم و سهراب ( از جنس سنگ چینی به ارتفاع 5 متر در پارک جمشیدیه) عقاب ده متری ( از جنس فلز )، تندبس فریاد، نقش برجسته شهریار و ستارخان  30 اثر دیگر در ارتفاعات کلکچال، آب نما ، مجسمه های حیوانات شامل سمور، سنجاب، سگ آبی و آبشار 27 متری در پارک ساعی، مجسمه مادر و فرشته، دختر و پسر در بیمارستان صارم ، آبنما  و کبوتر در پارک ملت ، کاکولی و پدربزرگ از سنگ تراورتن به ارتفاع 5/2 متر در پارک گلبرگ ( نارمک ) در سال 1388، تندیس فریاد از جنس تراورتن در پارک جمشیدیه ( به همراه 60 اثر در این پارک ) در سال 1355، و بسیاری از آثارم که در باغ موزه قرار دارد.

در شهرهای مختلف نیز آثارم منتقل شده که شامل مجسمه میرزا کوچک خان در اهواز، موزه زنجان ( 20 اثر در رختشوی خانه زنجان )، موزه نظامی سعدآباد، لالچین همدان ( مجسمه سفال 5/3 متری فایبر گلاس ) ، در ماهشهر مجسمه ابوعلی سینا، در لرستان مجسمه فولکوریک قلعه فلک الافلاک، و نمای تخت جمشید در نمایشگاه فرش هانوفر آلمان، مجسمه های تاکسیدرمی حیوانات مجاز در موزه های حیات وحش تهران، دامغان، سمنان ، شاهرود و همچنین در موزه حیات وحش دبی است.

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید ؟

هر سال تعداد زیادی از افراد از این موزه دیدن می کنند شامل بسیاری از مردم ایران و توریست هایی که علاقه مند به دیدن این آثار هستند. این موزه بسیار ارزشمند است که از همه مردم عزیز کشورم دعوت می کنم از آن بازدید کنند.

اقای سید محمد علی سیادتی وسرکارخانم فاطمه علیپور ندوشن کارافرین24

آموزش, اخبار, تورهای کارآفرینی, خدمات, کانون کارآفرینان, مشاوره

درباره نویسنده

مدیریت سایت

0 دیدگاه برای “کارافرینی یک هنرمند برجسته با خلاقیت دربازیافت”

ارسال دیدگاه