گرجستان پايگاه جديد اقتصادي ايران

مه 10, 2015 بدون دیدگاه

گرجستان پايگاه جديد اقتصادي ايران
سيده فاطمه مقيمي رييس شوراي مشترك بازرگاني ايران و گرجستان
گرجستان مي تواند پايگاه جديدي براي اقتصاد ايران باشد. چرا كه مهم ترين كالاهاي صادراتي ايران به گرجستان شامل لوازم ساختماني از جمله سيمان، گچ، قير و شيشه مي شود و واردات ايران از گرجستان بيشتر روي اقلام كشاورزي متمركز شده است.
در واقع بايد گفت كه يكي از راه هاي اتصال ما به اتحاديه اروپا مي تواند گذر از گرجستان و بندر پوتي و دسترسي به آب هاي آزاد باشد و اين دسترسي مي تواند شرايط مطلوبي را براي روابط تجاري ما ايجاد كند، چون اين تغيير مسير باعث مي شود تنها از يك خط تركيه براي رفتن به اروپا استفاده نكنيم؛ از اين جهت گرجستان مي تواند پايگاه جديدي براي اقتصاد ايران باشد.
اين درحالي است كه اكنون تراز تجاري ايران نسبت به گرجستان مثبت است. تاكنون سرمايه گذاري هايي در زمينه مسكن، ساخت وساز وتوليد مواد غذايي از سوي ايراني هاي مقيم گرجستان انجام شده است.
از سوي ديگر گردشگري به منبع ديگري تبديل شده كه از طرف ايراني ها براي گرجستان ارزآوري ايجاد كرده است.
اما يكي از مشكلات به وجود آمده در روابط تجاري ايران و گرجستان، مسئله اي كه به تازگي با آن مواجه شده ايم مربوط به اخذ رواديد از گرجستان است و در رايزني هايي كه در چندين نشست با سفير گرجستان در ايران داشته ايم به راهكارهايي رسيديم كه بتوانيم ويزاهاي سريع الوصولي را دريافت كنيم.
در همين زمينه داشتن مجوز ورودي يكي از معيارهايي است كه در يك مجموعه عامل حيات و شكل گيري روابط اقتصادي في مابين شناخته مي شود.
درحال حاضر به دليل اينكه گرجستان در صف عضو شدن در اتحاديه اروپا قرار گرفته، سختگيري هايي براي صدور رواديد در نظر گرفته است اما اميدواريم با گفت وگو بين وزارت خارجه دو كشور مسئله برطرف شود.کارافرین24

آموزش, اخبار, بازرگانی, خدمات, خدمات بازرگانی, صنعت و معدن, کارگروه‌ها, کانون کارآفرینان, کشاورزی, مشاوره

درباره نویسنده

مدیریت سایت

0 دیدگاه برای “گرجستان پايگاه جديد اقتصادي ايران”

ارسال دیدگاه