کارآفرینی در دانشگاه‌ها:

مه 03, 2015 بدون دیدگاه

کارآفرینی در دانشگاه‌ها:
دانشگاه‌ها در درة سیلیکون و به‌ویژه دانشگاه استنفورد، از دیرباز کانون توسعة ایده‌های خلاقانه در آزمایشگاه‌های پژوهشی و تبدیل آن‌ها به محصولات تجاری بوده‌اند. ولی دانشگاه معتبر کالیفرنیا در برکلی نیز در طرف دیگر خلیج سانفرانسیسکو به این مهم توجه داشته است هرچند که در برکلی بیشتر روحیة آکادمیک و فرهنگی غالب بود و به تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان کم‌تر توجه می‌شد ولی اخیراً در برکلی نیز به این مهم بهای کافی داده‌شده است و زیست‌بوم درة سیلیکون نیز در شتاب بخشیدن به آن به نحو مطلوبی کمک کرده است.

دانشگاهیان اعم از استادان، پژوهشگران و دانشجویان در بدو ورود و آغاز فعالیت در هر یک از دانشگاه‌های استنفورد و برکلی با پذیرش و امضای منشور اخلاقی دانشگاه، موظف به رعایت آن هستند ازجمله موارد ذکرشده در منشور اخلاقی رعایت حقوق معنوی و مادی دانشگاه در دستاوردهای دانش‌بنیانِ دانشگاهیان است. دستاوردهایی که با استفاده از امکانات دانشگاه حاصل‌شده است و ممکن است به‌صورت ثبت اختراع و یا کپی‌رایت مطرح شوند. در دانشگاه‌ها دفاتر ویژه‌ای مسئول کمک به دانشگاهیان برای ثبت اختراع و یا ثبت کپی‌رایت هستند که البته حقوق دانشگاه در آن‌ها محفوظ می‌ماند، درعین‌حال این دفاتر نسبت به واگذاری حق استفاده از این‌ دستاوردها به متقاضیان اعم از صاحبان ایدة اولیه و یا سایرین اقدام می‌کنند و حقوق دانشگاه را با دریافت مبالغی از متقاضیان محفوظ نگاه می‌دارند. دانشگاه‌ها از این راه درآمدهای سرشاری دارند که صرف توسعة فعالیت‌های پژوهشی و سایر امور دانشگاه می‌شود. عده‌ای از وکلای مبرز که در استخدام دانشگاه هستند و بعضی دفاتر حقوقی در این امر با دانشگاه‌ها همکاری می‌کنند.

دانشگاه‌ها با راه‌اندازی مراکز رشد و برنامه‌های شتاب‌دهنده نیز به کارآفرینی توسط استادان و دانش‌آموختگان کمک می‌کنند، هرچند راه‌اندازی مراکز رشد در دانشگاه‌ها به سال‌های اخیر برمی‌گردد ولی راه‌اندازی شرکت‌های نوپا در جوار دانشگاه‌ها سابقه‌ای طولانی دارد و به مدل جاافتاده‌ای از تجاری‌سازی دستاوردهای دانش‌بنیان دانشگاهیان تبدیل‌شده است.

در این بخش با فعالیت‌های کارآفرینی در دانشگاه‌های استنفورد و برکلی آشنا می‌شویم.
کارآفرینی در استنفورد:

vvvvvvvvv

دانشگاه استنفورد

امروزه دانشگاه‌ها علاوه بر وظایف آموزشی و پژوهشی به موضوع تولید فناوری از دلِ پژوهش‌های انجام‌شده و در نتیجه ارائه فناوری‌ها به بازار به‌صورت شرکت‌های نوپا و توسعه کارآفرینی، توجه جدی دارند ولی این مقوله در دانشگاه استنفورد واقع در درة سیلیکون ریشه‌ای قدیمی دارد و استنفورد اولین دانشگاهی است که از اواخر دهة 1940 به موضوع کارآفرینی توجه جدی کرد. مایکل ترمن استاد مهندسی برق در استنفورد، دو تن از دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد مهندسی برق به نام‌های ویلیام هیولیت و دیوید پاکارد را تشویق کرد که با تأسیس یک شرکت، دستاورد رساله کارشناسی ارشد خود را که یک نوسان‌سنج صوتی بود تجاری‌سازی کنند و به بازار عرضه كنند، آنان شرکت hp را در گاراژ خانه پدری پاکارد در پالو آلتو در نزدیکی دانشگاه استنفورد پایه‌گذاری کردند و با تولید و فروش دستگاه نوسان سنج صوتی به‌طور عمده به شرکت والت دیسنی، اولین شرکتی شدند که از استنفورد بیرون آمد و درة سیلیکون را شکل دادند، hp مراحل رشد خود را تا تبدیل به شرکتی بزرگ طی کرد و الگو و مدلی برای کارآفرینی از دل فعالیت‌های پژوهشی دانشگاهی را اعتبار بخشید.

پس‌ازآن شرکت‌های متعدد دیگری دستاوردهای پژوهشی در دانشگاه استنفورد را تجاری‌سازی کردند و به بازار عرضه کردند که یک نمونه بسیار معتبر آن شرکت گوگل است که ایدة اولیة آن پروژه پژوهشی دو دانشجوی دکتری علوم رایانه در استنفورد بود که به دستاوردی فناورانه و تأسیس و موفقیت شرکت گوگل انجامید.

ffff

یک نمونه از دستگاه نوسان‌سنج صوتی، نمایشگاه دانشکدة برق استنفورد

با توجه به پیشینه دانشگاه استنفورد در چند دهه گذشته در فن‌آفرینی و راه‌اندازی شرکت‌های نوپا که به مدلی برای سایر دانشگاه‌ها در اقصی نقاط دنیا تبدیل‌شده است، استنفورد برای حمایت از توسعه فناوری و کارآفرینی نوآورانه نهادهای ویژه‌ای را تأسیس کرده است. قدیمی‌ترین نهاد در این رابطه ادارة واگذاری مجوز فناوری است که به استادان، دانشجویان و دانش‌آموختگان برای ثبت اختراعات و حمایت از مالکیت معنوی دستاوردهای فناورانه آنان کمک می‌کند. البته طبق قوانین و مقررات، دانشگاه استنفورد در حقوق مادی این‌گونه دستاوردها چنانچه با استفاده از امکانات و در داخل استنفورد توسعه پیداکرده باشند سهیم است و همه‌ساله درآمد زیادی از این راه کسب می‌کند که منبع درآمدی مهمی برای توسعه فعالیت‌های دانشگاه محسوب می‌گردد. در سال‌های اخیر نیز در گروه‌ها و دانشکده‌های مختلف برنامه‌های متنوعی برای حمایت از کارآفرینی شکل‌گرفته است این برنامه‌ها در قالب شبکه کارآفرینی در استنفورد بیش‌ازپیش نهادینه‌شده است.

شبکه کارآفرینی استنفورد فدراسیونی از سی نهاد متنوع در استنفورد است که به توسعه و ترویج و آموزش کارآفرینی و حمایت از کارآفرینان استنفورد می‌پردازند. شبکه کارآفرینی استنفورد به‌عنوان درگاه کارآفرینی، ارتباط و هماهنگی لازم را بین نهادهای مختلف برقرار می‌کند. فعالیت‌های کارآفرینانه در همه گروه‌ها و دانشکده‌های استنفورد اعم از مهندسی، کسب‌وکار، حقوق و پزشکی از سازمان‌دهی مناسبی برخوردار است و علاوه بر آن ادارة واگذاری مجوز فناوری و اداره هماهنگی شرکت‌های وابسته نیز وظایف مخصوص خود را عهده‌دار هستند.

اعضای شبکه کارآفرینی استنفورد و فعالیت‌ها و وظایف اجمالی هر یک به‌قرار زیر هستند:
مرکز مدیریت فنّاوری آسیا- آمریکا: این مرکز وابسته به دانشکده مهندسی است و یک مرکز آموزشی و پژوهشی با تمرکز بر توسعه و کارآفرینی در صنایع پیشرفته در آسیا و بررسی تأثیر آن‌ها بر علوم و فناوری در آمریکا است.
زنان استنفورد در کسب‌وکار مرکز نوآوری اجتماعی: این مرکز در دانشکده کسب‌وکار استنفورد رهبرانی را تربیت می‌کند که به حل پیچیده‌ترین مسائل اجتماعی در سطح جهان می‌پردازند.
استنفورد زیست طرح: این مرکز در دانشکده پزشکی به دانشجویان و استادان روش نظام‌مند مواجه با مسائل گوناگون زیست پزشکی و ابداع فناوری‌های جدید موردنیاز در این زمینه را آموزش می‌دهد.
اپی سنتر: این مرکز در دانشکده مهندسی به توانمندسازی دانشجویان دوره کارشناسی مبادرت می‌ورزد تا ایده‌های خود را در راستای توسعه دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی به کار گیرند.
مرکز میان‌رشته‌ای چیپس: این مرکز دانشجویان کلیه رشته‌های استنفورد که به مبحث سلامت علاقه‌مند هستند را با یکدیگر مرتبط می‌سازد.
مرکز مطالعات کارآفرینی: این مرکز در دانشکده کسب‌وکار به دانشجویان تحصیلات تکمیلی استنفورد که ایده‌های خلاقانه دارند در راستای فعالیت‌های کارآفرینانه کمک می‌کند.
باشگاه کارآفرینی دانشکده حقوق استنفورد: دانشجویان دانشکده حقوق را با جامعه فناوری و کارآفرینی درة سیلیکون مرتبط می‌کند تا با شبکه‌سازی و آموزش‌های تجربی لازم توانمند شوند.
بررسی نوآوری‌های اجتماعی: یک نشریه و وبگاه است که برنده جوایز متعددی شده است و به پوشش مسائل جهانی می‌پردازد و به کارآفرینی توجه دارد.
مدیاکس: کسب‌وکارها را با هیئت‌علمی پیشتاز استنفورد مرتبط می‌کند تا راه‌های تازه برای برخورد بین فناوری و مردم را موردبررسی قرار دهند.
پروژه درة سیلیکون: این پروژه تمرکز بر مطالعه پویایی و پایداری درة سیلیکون و دیگر خوشه‌های نوآوری فناوری پیشرفته دارد.
برنامه فناوری‌های مخاطره‌آمیز: آزمایشگاهی است برای ارائه دروس و کارهای پژوهشی و توسعه ابزارها و برنامه‌هایی برای شتاب دادن به آموزش کارآفرینی.
اسپارک: یک برنامه کارآفرینی در دانشکده پزشکی است که به پژوهشگران آکادمیکی و کلینیکی برای تشخیص بهتر بیماری‌ها کمک می‌کند تا بر روی سلامت و بهبودی بیماران کار کنند.
مرکز فعالیت‌های فضایی دانشجویی: مرکزی است برای توسعه فعالیت‌های دانشجویی برای کارآفرینی در زمینه علوم فضا.
مرکز تام کت: تمرکز بر روی مطالعات انرژی‌های پایدار، حمل‌ونقل و رابطه آب و انرژی.
استارتکس: یک مرکز شتاب‌دهنده غیرانتفاعی برای فعالیت‌های کارآفرینی است.

مراکز فوق به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم مهارت‌هایی را برای نوآوری و کارآفرینی در زمینه‌های مختلف آموزش می‌دهند و با برقراری ارتباط و شبکه‌سازی بین دانشجویان، استادان و دانش‌آموختگان و کارآفرینان برای توسعه و شتاب بخشیدن به کارآفرینی در استنفورد فعالیت می‌کنند. از بین مراکز و برنامه‌های فوق به بررسی بیشتر مرکز مطالعات کارآفرینی در دانشکدة کسب‌وکار و برنامه استارتکس می‌پردازیم.

مرکز مطالعات کارآفرینی:

«مرکز مطالعات کارآفرینی» در «دانشکدة کسب‌وکار» به دانشجویان خلاق و نوآور استنفورد برای کارآفرینی مساعدت می‌کند. دانشجویان با منابع لازم، جامعه کارآفرینان و استادانی که مهارت کافی در این زمینه دارند، آشنا می‌شوند تا بتوانند ایده‌های خلاقانه خود را به کسب‌وکار تبدیل کنند.

هدفِ مرکز ایجاد جامعه‌ای پویا از کارآفرینان استنفورد است که با افکار پیشتاز کارآفرینی خود می‌خواهند دنیا را تغییر دهند. دانشجویان استنفورد در هر مرحله‌ای از مسیر کارآفرینی باشند می‌توانند از مرکز کمک بگیرند. مرکز در زمینه ارائه دروس کارآفرینی و برنامه‌های آموزشی فعال است و در زمینه کارآفرینی فعالیت‌های پژوهشی نیز انجام می‌دهد. علاوه بر آن‌ها، در«استودیو فعالیت‌های مخاطره‌آمیز استنفورد» نیز یک فضای آزمایشگاهی و تجربی برای فعالیت‌های کارآفرینانه ایجادشده است.

مرکز برنامه آموزشی جامعی برای ارائه مجموعة دروس کارآفرینی تنظیم کرده است که از ایجاد یک شرکت نوپا تا مدیریت و راهبری و فروش و بازاریابی و غیره را شامل می‌شود. علاوه بر این‌ها، دروسی نیز در زمینه کارآفرینی در حوزه‌های خاص اعم از سلامت، زیست‌فناوری، انرژی و غیره ارائه می‌کند. مرکز هم‌چنین از دروسی در زمینه کارآفرینی که در سایر گروه‌ها و دانشکده‌ها نیز ارائه می‌شوند حمایت و پشتیبانی می‌كند.

یکی از بخش‌های مرکز، استودیو فعالیت‌های مخاطره‌امیزاست. استودیو، به‌عنوان فضای مناسبی برای تجربه کردن در کارآفرینی عمل می‌کند. در استودیو همکاری به‌صورت میان‌رشته‌ای شکل می‌گیرد و برنامه‌های آموزشی و آموزش‌های حرفه‌ای نیز جایگاه ویژه خود را دارا هستند. در استودیو با نکات و ظرایف کارآفرینی آشنایی حاصل می‌شود و ایده‌های خلاقانه شتاب می‌گیرند تا به نتیجه برسند. دانشجویانی که درس‌های کارآفرینی در استنفورد می‌گذرانند و یا فعالیت‌های کارآفرینی در استنفورد انجام می‌دهند می‌توانند از فضای تجربی استودیو بهره‌مند شوند و باید فقط روی یک موضوع و یک ایده مشخص متمرکز باشند و کار کنند.

کار تیمی در استودیو اهمیت زیادی دارد.

مرکز برنامه کارآفرینی تابستانه نیز برگزار می‌کند که در آن در یک دوره زمانی مشخص دانشجویانی که ایده‌های خلاقانه دارند از آموزش‌های حرفه‌ای و مساعدت و همکاری با دیگران بهره می‌گیرند تا در این دوره فعالیت‌های خود را به نتیجه برسانند.
کارافرین24

آموزش, اخبار, بازرگانی, خدمات, خدمات بازرگانی, صنعت و معدن, کارگروه‌ها, کانون کارآفرینان, کشاورزی, مشاوره

درباره نویسنده

مدیریت سایت

0 دیدگاه برای “کارآفرینی در دانشگاه‌ها:”

ارسال دیدگاه