هَکردوجو:جامعه علاقه‌مندانِ کارهای خلاقانه در زمینه فناوری‌های

آوریل 29, 2015 بدون دیدگاه

هَکردوجو

«هَکردوجو» جامعه علاقه‌مندانِ کارهای خلاقانه در زمینه فناوری‌های پیشرفته است. خوره‌های فناوری، کاردرست‌های کارآفرین در هَکردوجو جایگاه خود را به‌سادگی پیدا می‌کنند تا تیم‌های کاری تشکیل دهند، جلسات سخنرانی و سمینار و کلاس‌های آموزشی برای یکدیگر برگزار کنند و زندگی اجتماعی فناورانه را با مشارکت در امتداد فعالیت‌های خلاقانه سامان دهند.
هدف‌ و مأموریت
هَکردوجو یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال 2009 به‌منظور گرد هم آوردن کارآفرینان، برنامه‌نویسان و علاقه‌مندان به کارهای نوآورانه و خلاقانه در درة سیلیکون تشکیل شد، از «هَکر» نیز جنبه مثبت و خوره‌های کاردرستی که علاقه‌مند به کارهای خلاقانه هستند موردنظر است. هَکردوجو فضای کار برای علاقه‌مندان فراهم می‌کند و امکان گردهم‌آیی برای توسعه توانمندی‌ها را ایجاد می‌كند. هَکردوجو با کمک‌های داوطلبانه و دریافت حق عضویت از اعضا اداره می‌شود.

مأموریت هکردوجو گردهم آوردن علاقه‌مندان و فراهم کردن زیرساخت لازم برای کمک به توسعه فعالیت‌های خلاقانه و نوآورانه، تعریف‌شده است.
برنامه
هَکردوجو مرکزی برای نوآوری است. هَکردوجو از یک‌طرف فضای کاری فراهم می‌کند، از طرف دیگر فضای آموزشی و برگزاری سمینارها را در اختیار اعضا قرار می‌دهد و از همه مهم‌تر بستری برای آشنایی، مراوده و همکاری یک جامعه علاقه‌مند به کارهای خلاقانه و نوآورانه در زمینه فناوری‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به وجود می‌‌آورد.

هَکردوجو تفاوت اساسی با مراکز تجاری مشابه دارا است، «دوجو» خود فراهم‌کننده کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی نیست، خدمات کاریابی ارائه نمی‌کند، به سرمایه‌گذاری و هدایت و راهنمایی کارآفرینان نیز نمی‌پردازد، درواقع به‌جای این امور به‌عنوان یک بسترساز برای توسعه توانمندی اعضا عمل می‌کند تا خود اعضا این امور را برای یکدیگر به‌عنوان اعضای هَکردوجو فراهم کنند.

;;;

هَکردوجو:جامعه علاقه‌مندانِ کارهای خلاقانه در زمینه فناوری‌های

;;;;;;

فضاهای کاری

هدف، درازمدت هَکردوجو تعمیق ریشه‌های فعالیت‌های خلاقانه و نوآورانه در درة سیلیکون و فراسوی آن در سطح جهان است.

در برنامه‌های هکر دوجو ارزش‌ها به‌قرار زیر در نظر گرفته‌شده است:
خلاقیت: در زمینة توسعة الگوریتم‌ها، کاربردها، وب‌گاه‌ها، ربات‌ها، ماهواره‌ها، چاپگر سه‌بعدی و خیلی چیزهای دیگر
جُستار: یادگیری، هدایت و راهنمایی، تبادل اطلاعات با سایرین، تجربه هَکری در درگیر شدن با کار
ارتباطات: سمینارها و گردهمایی‌ها، مسابقات، ارتباط با سایرین، ارتباطات برخط و مجازی.
منابع: کلاس‌های آموزشی، سخنرانی‌ها، گنجینه مطالب ضبط‌شده، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها
تنوع: گردهمایی برنامه‌نویس‌ها، هکرها، شعبده‌بازها، سازنده‌ها، هنرمندان و آدم‌های متنوع دیگر.

فضای فیزیکی
هَکردوجو در یک فضای حدود 1500 مترمربع ایجادشده است و به‌عنوان یک فضای کار عمدتاً برای تولید پروژه‌های نرم‌افزاری فعالیت می‌کند. در هَکر‌دوجو مجموعه‌ای از فعالیت‌های جانبی نظیر برگزاری کلاس‌های آموزشی، سمینارها و جشنواره‌ها نیز برگزار می‌شود و مهم‌تر از همه در حاشیه این برنامه ارتباطات و همکاری‌ها شکل می‌گیرد. فضا برای فعالیت‌های ورزشی، کتابخانه؛ و غذاخوری نیز فراهم‌شده است.
عضویت
استفاده از امکانات هَکردوجو با عضویت در هَکردوجو فراهم می‌شود. ولی عضویت در هَکردوجو به معنای عضویت در یک سازمان یا باشگاه به‌عنوان «مصرف‌کننده» نیست بلکه به معنای ملحق شدن و اضافه شدن به مجموعه‌ای است که اعضا خود، گردانندگان هَکردوجو هستند. هَکردوجو توسط عده‌ای که در سال 2009 دور هم جمع شدند شکل گرفت تا فضایی برای کار و فعالیت و همکاری برای خوره‌های کار درست فراهم کنند، با عضویت در هَکردوجو، عضو جدید نیز خود به مجموعه گردانندگان مجموعه اضافه می‌شود.

oooo

فضاهای کاری

حق عضویت در سال 2014 ماهیانه 125 دلار است، مزایای عضویت عبارتند از: حق رأی در جلسات ماهیانه برای تدوین سیاست‌های هَکردوجو، دسترسی به فضا به‌صورت بیست‌وچهارساعته و هفت روز هفته، شرکت در جلسات شام ماهیانه، استفاده از اینترنت پرسرعت، حق استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری برای طراحی سامانه‌های موردنظر، حق استفاده رایگان از مشاوره حقوقی، حق راه‌اندازی سمینار و سخنرانی و کلاس‌های آموزشی، حق استفاده از هر یک از کلاس‌ها و یا سخنرانی‌هایی که در هَکردوجو برگزار می‌شود. پس از تکمیل عضویت، عضو می‌تواند یک کلید درب ورودی مجموعه را از محل مخصوص در لابی ورودی در اختیار بگیرد. اعضا موظف به رعایت ضوابط و مقرراتی هستند که توسط مجموعه اعلام می‌شود و با اکانت اختصاصی سایر ارتباطات و هماهنگی‌های لازم شکل می‌گیرد.

yyyy

فضای کارهای سخت‌افزاری

هیئت عامل
هَکردوجو توسط یک هیئت عامل پنج‌نفره از بین مؤسسان مجموعه که مسئولیت‌های مختلف مالی برای راه‌اندازی مجموعه را پذیرفته‌اند اداره می‌شود. طبق اساسنامه در صورت کناره‌گیری هر یک از اعضای هیئت عامل، اعضای باقی مانده نسبت به انتخاب فرد جایگزین اقدام می‌کنند ولی عملاً تاکنون برای جایگزینی هر فرد جدید، اعضای باقی مانده با مراجعه به آرای کلیه اعضای مجموعه، عضو جدید را انتخاب کرده‌اند.

qqq

فضای کار

هیئت عامل مسئول هدایت و اداره هَکردوجو در راستای اهداف و مأموریتش است و مسئولیت‌های حقوقی لازم نیز به عهده آن‌ها است. مسئولیت مستقیم مجموعه برای دستیابی به اهداف و رسیدن به موفقیت به عهدة هیئت عامل است.

هیئت عامل مسئولیت‌هایی را به سایر اعضا واگذار می‌کند ولی انجام کلیه امور لازم در سیاست‌گذاری مجموعه را خود نیز عهده‌دار می‌شود. اعضای هیئت عامل در هر ماه دو بار جلسه برگزار می‌کنند که یک جلسه حضوری و یک جلسه به‌صورت برخط برگزار می‌شود. اعضای هیئت عامل با شرکت در جلسات عمومی نسبت به تدوین سیاست‌های راهبردی و اجرایی با تبادل‌نظر با سایر اعضا اقدام می‌کنند.

تأکید این نکته نیز ضروری است که هیئت عامل، هیئت‌مدیره نیست و وظایف مدیریتی را عهده‌دار نیست، فعالیت‌های اجرایی روزانه برای گردش امور نیز به عهده هیئت عامل نیست. درواقع هیئت عامل گردش امور را تنظیم می‌کند و نسبت به‌پیش برد مجموعه در راستای اهداف، سیاست‌گذاری لازم را انجام می‌دهد. مسئولیت‌های اجرایی عمدتاً به عهده اعضا است که امور مربوط به خود و برنامه‌های موردنظر خود را انجام دهند. هیئت عامل در صورت نیاز کارکنانی را برای انجام امور اجرایی به خدمت می‌گیرد.

تنظیم مقررات و آئین‌نامه‌ها در زمینه عضویت، فعالیت‌ها و غیره به عهده هیئت عامل است و نسبت به موارد پیش‌بینی‌نشده نیز هیئت عامل اتخاذ تصمیم می‌کند. در صورت عدم رعایت مقررات از جانب اعضا، هیئت عامل می‌تواند نسبت به لغو عضویت اقدام کند. هیئت عامل با حضور در جلسات عمومی با سایر اعضا تبادل‌نظر می‌کند و با تعامل با اعضا سیاست‌های راهبردی و اجرایی را تدوین می‌کند.

lll

فضای ورزشی

lllll

کتابخانه

تاکنون از هَکردوجو چندین شرکت نوپا بیرون آمده است که مسیر پیشرفت و توسعه را طی می‌کنند. این شرکت‌ها به‌طور عمده در زمینه سامانه‌های نرم‌افزاری فعالیت می‌کنند و مصداق‌هایی برای نشان دادن ثمربخشی هدف‌ها و مأموریت هکر دوجو هستند.

هدف و مأموریت‌های هَکردوجو با اجرای برنامه‌های زیر اجرایی شدند:

ارائه فضاهای کار اشتراکی
ایجاد امکان برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها
ایجاد بستر لازم برای ایجاد روابط فناورانه بین اعضا، برای همکاری با یکدیگر.

فضای عمومی شرکت‌های نوپا
موفقیتِ شرکت‌های نوپای مستقر در هکر دوجو راه را برای کمک به توسعه شرکت‌های جدید با ایده‌های خلاقانه و نوآورانه، هر چه بیشتر خواهد گشود.

;;;;

برقراری ارتباط و همکاری!

یحیی تابش کارافرین24

آموزش, بازرگانی, خدمات, خدمات بازرگانی, صنعت و معدن, کارگروه‌ها, کانون کارآفرینان, کشاورزی, مشاوره

درباره نویسنده

مدیریت سایت

0 دیدگاه برای “هَکردوجو:جامعه علاقه‌مندانِ کارهای خلاقانه در زمینه فناوری‌های”

ارسال دیدگاه