نوسان ارز و چرخه معیوب بازار

دسامبر 29, 2014 بدون دیدگاه

سیده فاطمه مقیمی کانون زنان بازرگان ایران – عضو هیئت نمایندگی اتاق ایران
نوسان ارز و چرخه معیوب بازار
نابسامانی اقتصادی در همه کشورها تحت تأثیر تناقض در مناسبات نرخ ارز داخلی با نرخ شاخص اقتصادی داخلی نسبت به سایر ارزها از جمله سبد مبادلات ارزی جهانی است. ؛یعنی آنچه بانک جهانی به عنوان شاخص محاسبات اعلام می‌کند. در این میان دلار و یورو جزو ارزهایی است که در مبادلات تجاری ما در ایران سمت و سو ایجاد می‌کند. بنابراین پایین آمدن نرخ سرمایه داخلی با ارزشگذاری روی پول چنانچه با تغییرات غیر قابل پیش بینی باشد، ما را در تولید کالا و ارائه خدمات دچار دردسر می‌کند. در واقع عدم ثبات در نرخ ها باعث گیجی بازار یا نحوه محاسبه در بازار می‌شود. حال اگر تولیدی صادرات محور داشته باشیم نرخ محاسباتی ضریب مربوط به ارز بر تولید تأثیرگذار است. با رساندن نرخ ارز به قیمت متعادل قیمت تمام شده محصول واقعی تر می‌گردد.
باید توجه کرد که دستمزد مواد اولیه وارداتی و حمل ونقل نشات گرفته از واردات شاخص هایی هستند که در تعیین قیمت تمام شده تأثیر می‌گذارند. اگر سیاست مالی اعتباری و ارزی در مجموعه به ثبات برسد، تاجر و تولیدکننده در محاسباتش دچار دردسر نمی‌شود و محاسباتش دقیق می‌شود و بازار از گیجی خارج می‌شود.
اما اگر وضعیت کنونی یعنی نوسان نرخ ارز ادامه پیدا کند، قدرت واقعی خرید پایین می‌آید. قدرت واقعی خرید همان خرید و فروش متعادل است که در صورت نوسان نرخ ارز تصمیم گیری مقتدرانه آن از بین می‌رود. نوسان ها به تولیدکننده و حتی تاجر اجازه مانور زیاد نمی‌دهد. تاجر نمی‌داند محصولی که وارد می‌کند را باید بعد از یک دوره کوتاه مدت به چه قیمتی عرضه کند. حال فرق نمی‌کند می‌خواهد این محصول را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم عرضه کند. در تولیدی صادرات محور نیز تولیدکننده نمی‌داند چقدر وارد کند؟ چون نمی‌داند چقدر باید تولید کند؛ زیرا این تولیدکننده از میزان نوسان تقاضای در بازار نیز بی خبراست.
در بازار پرنوسان نیز عرضه و تقاضا وضعیت را مشخص می‌کند؛ اما دیگر در آن وضعیت تولیدکننده و تقاضا مشخص نیست. در این بازار معیوب محاسبات تولیدکننده و واردکننده برهم می‌ریزد و بازار گیج می‌شود. دیگر جایی برای برنامه ریزی باقی نمی‌ماند و تولید تضعیف می‌ضود. حال وقتی تولید تضعیف شود قادر به پاسخگویی تقاضای حداقلی در بازار هم نیست و در نهایت قیمتها در بازار رشد می‌کند. در واقع نوسانات ارزی منجر به معیوب شدن چرخه عرضه و تقاضا می‌شود.
در این میان نیز تنها راه حل تثبیت قیمت ارز از سوی سیاستگذاران است. البته مدتی است رکود اقتصادی در تمام دنیا به وجود آمده و آنچه به عنوان معیشت مردم با مشکل مواجه شده ، تنها مربوط به ایران نیست. مشکلات اقتصادی موجی در تمام دنیا بود که ایران را هم در برگرفت. حتی در کشورهای تحریم کننده ما نیز مشکلاتی به وجود آمد.
اما سیاستگذاریها و تصمیم گیریها و عملکردهای داخلی ما منجر به پدیدآمدن وضع موجود شده است. اگر اقتصاد ما تک محصولی است و مشکلات زیادی ایجاد می‌شود، خوب این ایراد از ماست. البته در کشورهای تحریم کننده ما نیز مشکلاتی به وجود آمد. حتما دولت برنامه ها و سیاستگذاریهایی برای خروج از این وضع دارد. ما به عنوان فعال اقتصادی در بخش خصوصی مشاوره هایی به دولت می‌دهیم اما خوب سیاستگذاریهای اصلی در دست دولت است. در نهایت بیشتر از تحریم خارجی، مدیریت داخلی در وضعیت کنونی اقتصاد ایران اثرگذار بوده است و برخلاف برخی منتقدان که وضع موجود را ناشی از تحریم ها می‌دانندتا تصمیم گیریهای مالی و اقتصادی کشور، باید گفت ما نمی‌توانیم تنها مشکلاتمان را ناشی از تحریمها بدانیم چرا که جدا از شعار، تحریمها موجب شکوفاییهایی هم شده است.خیلی از تکنولوژی های وارداتی را توانستیم خودمان تولید کنیم و این باعث پیشرفت شد. نمی‌گویم از نظر تکنولوژی و … در سطح کشورهای پیشرفته هستیم اما در خیلی از جاها پسروی نداشتیم و در جایگاه خوبی قرار گرفتیم
.سرکار خانم زهراداودی رادکارافرین24

اخبار, بازرگانی, بانکداری, بورس, بیمه, حمل و نقل, خدمات, خدمات بازرگانی, خرید و فروش, صنعت و معدن, کارگروه‌ها, کانون کارآفرینان, کشاورزی, مشاوره, واردات و صادرات

درباره نویسنده

مدیریت سایت

0 دیدگاه برای “نوسان ارز و چرخه معیوب بازار”

ارسال دیدگاه