مرام نامه

به نام خدا

منشور اخلاقی اتاق فکر تجارت ایران

اتاق فکر تجارت ایران بر پایه اعتمادی که افکار عمومی و دانشگاهیان و کارآفرینان و نخبگان جامعه اقتصادی ایران به آن  دارند استوار شده است. این اعتماد ناشی از شفافیت و درستکاری و سلامتی و حسن شهرتی است که مدیران و اعضای اتاق فکر تجارت ایران همواره به آن اعتقاد دارند و پایبندند. در اتاق فکر تجارت ایران فرهنگ و مسایل اخلاقی بر مسایل اقتصادی الویت داشته و با این چهارچوب اخلاق و اقتصادمحور شکل گرفته و مدیران واعضا، آن را به عنوان اصل بنیادی پذیرفته ­اند.

اصل یک: اصل قانونمندی و انضباط

اعضا علاوه بر رعایت قوانین حاکم براتاق فکر،خود را ملزم بر اجرای دقیق این قوانین وسیاست­ها و دستورالعمل­های اتاق فکر تجارت ایران در شرکت­های دانش­ بنیان زیرمجموعه اتاق فکر نیز می­دانند.

اعضا متعهد به رعایت حقوق سایر اعضا و احترام به استادان و پیشکسوتان اتاق فکر و پرهیز از هر گونه تنش و برهم­ زدن آرامش در این جمع صمیمی و نوآفرینانه و کارآفرینانه هستند. (رعایت حق دیگران و سکوت وصحبت­نکردن با تلفن همراه و به­هم­ریختن نظم جلسه در هنگام سخنرانی و …هم مد نظر است)، تا بر حسن شهرت اعضا و مدیران اتاق فکر روز به روز افزوده شود.

اصل دوم: رفتار غیر تبعیض ­آمیز

اتاق فکر هرگونه رفتار تبعیض­ آمیز مبنی بر جنس، قوم، نژاد، فرهنگ، مذهب و سیاست را مردود می­داند؛ به انتقادات و انتظارات همه صاحبان فکر احترام می­گذارد.

اصل سه: محرمانه­ بودن تمام طرح (ایده)های مطرح­ شده در اتاق فکر ایده تا تجاری­ سازی (کارآفرینی)

برای حفظ اعتماد اعضای اتاق فکر و حفظ اعتماد آن­ها و حمایت ازایشان به ویژه پروژه­های خاص، این اتاق طبق قوانین و منطبق بر مقرارات  داخل اتاق فکر و اساسنامه عمل می­کند و سعی و اهتمام لازم را به عمل می­آورد و این اطلاعات به گونه ­ای نگهداری می­شود که فقط برای آن دسته مدیران ارشد اتاق فکر قابل دسترس باشد که نیاز به همکاری برای مشاوره دارند. مدیران اتاق فکر با نهادهای قانونی ذی­صلاح که طبق مقرارات مجاز به کسب اطلاعات هستند همکاری لازم رابه عمل می­آورند.  

اصل چهار: اطلاع­ رسانی به اعضا                                                                                                      

مدیران اتاق فکر از طریق ارائه اطلاعات صحیح، کامل و روزآمد، آن دسته از اطلاعاتی را که برای تصمیم گیری اعضای اتاق فکر مورد نیازاست، در اختیار آن­ها می­گذارند؛ البته به صورت مشـروط و طبق ضوابط و مقرارات مربوط که مجاز به آگاهی از آن­ها باشند. در مواردی که دریافت اطلاعات غیرمجاز و در درخواست اعضای اتاق فکر باشد، با پوزش از آن­ها، مراتب غیرمجازبودن ارائه اطلاعات را به ایشان اعلام می­کند. نوع اطلاعات و مشورتی که به اعضا داده می­شود، متناسب با نوع فعالیت و ارتباط وی با اتاق فکر خواهد بود.

اصل پنج: مدیریت انتقاد و شکایت و پیشنهادها

اتاق فکر همه شکایت­ها و انتقادات و پیشنهادهای اعضا و مخاطبان را با رعایت حقوق و منافع آنان و براساس قانون و مقرارات و دستورالعمل­ های اتاق فکر به سرعت رسیدگی می­کند و نتایج بررسی­ ها را به اطلاع آنان می­رساند.

اصل شش: خط مشی اتاق فکر در قبال اعضا

اتاق فکر همه اعضای خود را شایسته دریافت منافع  و نتایج حاصل از تلاش­های فکری و فرهنگی اعضای اتاق فکر (چه مادی و چه معنوی) می­داند و همیشه حق الویت و مشارکت در طرح­ها و سمینارها و … با اعضای فعال اتاق  فکرخواهد بود.

اصل هفت: گزارش­ دهی

اتاق فکر تجارت ایران خود را ملزم می­داند گزارش­ها و تصمیمات کارگروه­ها و جلسات عمومی خود را به صورت کامل، صحیح، شفاف و قابل استفاده به موقع از طریق وب­سایت  کارآفرین24 اعلام عمومی نماید.

اصل هشت: پاسخ­گویی به نهادهای نظارتی

اتاق فکر تجارت ایران خود را به کلیه تعهدات حرفه­ای و پاسخ­گویی صادقانه و صریح و توام با احترام به نهادهای نظارتی رسمی کشورایران متعهد و ملزم می­داند.