مراغه بهشت گمشده

سپتامبر 07, 2015 3 دیدگاه

مراغه یكی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران و دومین شهر بزرگ استان آذربایجان شرقی میباشد كه در كنار رودخانه زیبای صافی و در مشرق دریاچه ارومیه و بر دامنه جنوبی كوه سهند قرار گرفته است. این شهر با ۲۵۰۰۰۰  نفر جمعیت و ۲۵٫۹۷ کیلومتر مربع مساحت، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان آذربایجان شرقی پس از کلان‌شهر تبریز است. واژهٔ مراغه پس از فتح ایران توسط اعراب رایج شده و پیش از ورود اسلام این شهر با نام‌هایی همچون «افرازه‌رود»، «افرازروح»، «افراه‌روز» و «افرازهارود» شناخته می‌شده که بعدها به «ماراوا»، «ماراغا» و «مراغه» تغییر یافته‌است. و بر همین اساس قدمت شهر مراغه به دوره ماد بر می‌گردد. شهر مراغه در طول سده‌های گذشته، همواره به‌عنوان یکی از آبادترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای آذربایجان و ایران شناخته می‌شده و پادشاهان توجه ویژه‌ای نسبت به این شهر داشته‌اند. واژه‌ای که امروزه بر این شهر اطلاق می‌شود، تغییریافتهٔ واژهٔ ترکی «مارآغا» به‌معنای جایگاه بزرگان است. موقعیت منطقه‌ای مراغه طوری است كه از شمال به شهر تبریز ارتفاعات كوههای سهند و از شرق به شهرستان هشترود و از سمت مغرب به دریاچه ارومیه و از جنوب به شهرستان میاندوآب محدود است فاصله مراغه – تبریز از طریق جاده آسفالته ۳۰ ۱کیلومتر است. این شهر علاوه بر جاده آسفالته از طریق خط آهن به تبریز و تهران و از طریق خطوط هوایی به تهران متصل می‌شود. بطور كلی مراغه از دو ناحیه كوهستانی و جلگه‌ای تشكیل یافته و از لحاظ آب و هوا معتدل (متمایل به سردی) و نسبتا مرطوب است. بیشینهٔ دمای این شهر در تابستان‌ها حدود ۳۵ درجهٔ سانتی‌گراد بالای صفر و کمینهٔ آن در زمستان‌ها حدود۲۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر است؛ همچنین میزان بارش سالانه در مراغه حدود ۳۳۰ میلی‌متر است. به‌جهت قرارگرفتن این شهر در دامنهٔ جنوبی سهند، رودخانه‌هایی نظیر صوفی‌چای و مردق‌چای که از این کوهستان سرچشمه می‌گیرند، از داخل مراغه عبور کرده و در رونق و آبادانی شهر تأثیر به‌سزایی داشته‌اند.بدلیل این موقعیت جغرافیایی خاص محصولات کشاورزی مخصوصا سیب مراغه طعم و عطر خاص و ماندگاری بالایی دارد . مراغه یكی از مراكز مهم تهیه و صدور خشكبار محسوب می شود. و از چشمه‌های معدنی معروف اطراف شهر مراغه می‌توان به شورسو، گشایش، ایستی‌بلاغ، قره‌ پالچیق و ساری‌سو اشاره كرد. و از جملهٔ آثار تاریخی و جای‌های دیدنی مراغه می‌توان به آرامگاه اوحدی مراغه‌ای، برج مدور، پل خانقاه، پل قلعهٔ دختر، پل مردق، رصدخانهٔ مراغه، غار کبوتر، غارهای رصدخانه، کلیسای مراغه، گنبد سرخ، گنبد غفاریه، گنبد کبود، مسجد شجاع‌الدوله، مسجد شیخ بابا، مسجد شیخ تاج، مسجد ضریر، مسجد طاق، مسجد ملارستم، مسجد ملامعزالدین، معبد مهر، مقبرهٔ آقالار و موزهٔ ایلخانان وصدها مورد دیگر اشاره کرد . اوج شهرت نام مراغه به عهد هلاكوخان می‌رسد. در دوره هلاكوخان و در زمانی كه مراغه به عنوان پایتخت برگزیده شده بود با تقاضا و تشویق دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیر الدین طوسی معتبرترین مركز علمی جهان یعنی رصدخانه مراغه در یكی از تپه‌های شمال غربی مراغه احداث گردید كه قبل از ویرانی یكی از بزرگترین مراكز پژوهشی و نجومی زمان خود در جهان بود. و هم اكنون گنبدی بلند جهت پوشش بقایای برج مركزی رصد خانه بر روی آن احداث گردیده كه به عنوان نمایشگاه، از آلات و وسایل نجومی آن دوره نیز در آن استفاده خواهد شد . ازسوغات مراغه میتوان صابون سجوق باسلوق عسل وخشکبار آن رانام برد.
gggggggggggg

خصوصیات اخلاقی و ویژگی های فرهنگی

مردم این دیار عموماً میهمان نواز، آگاه، خونگرم و در درستی دیر پا هستند. در غریبه نوازی شهره‌اند و كمتر زیر زور می‌روند و اگر از لحاظ مادی ضعیف باشند كمتر از آن حرف می‌زنند و نسبت به غرور و شخصیت خویش بسیار حساس هستند. وقتی كه كتاب فرهنگ این دیار را می‌گشائیم هر ورقش سند باورها، سمبل‌ها، سنتها و ارزشهای نیاكانش حكایت دارد و چنان می‌بینیم كه با جانبازیهای اجدادش از دستبرد تاریخ به دور مانده و دست نخورده و سینه به سینه چون میراث گرانبها به فرزند رسیده است. به حقیقت این آداب و سنن با اصول و عقاید اسلامی عجین شده و جلوه روحانی به خود گرفته است و در پیوندی پایدار با پیشینه تاریخی و میراث كهن حیثیتی غرورآفرین و جاودانه یافته است. مردم این شهر به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند و پیرو مذهب شیعه اثنی عشری هستند

سهند عروس كوه های ایران

سهند نام قله‌ای در شمال شهرمراغه  است

مشخصات کوه : ارتفاع : /۳۷۰۷ متر    مکان : شمال غربی ایران   ارتفاع نسبی : /۱۸۲۶متر

گونه : آتشفشانی مطبق

آخرین فوران : ناآشکار، احتمالا دوران هولوسن

رشته کوه سهند به عنوان عروس کوهستانهای ایران مشهور است . دامنه های سر سبز و چشمه های روان آن بسیار دل نواز هستند . این رشته کوه در شمال مراغه واقع بوده و بلندترین قله آن جام نام دارد . سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می باشند.چشمه ای در قله این کوه وجود دارد که تقد س خاصی برای آن قائلند

قسمت اعظم سهند در طول سال پوشیده از برف است .شقایق‌های صحرایی و آلاله‌های روییده شده در دامنه‌های این كوه كه از جمله گونه نادر لاله واژگون هستند، منظره جالبی را برای گردشگران و میهمانان تداعی می‌كند.وجود ‪ ۱۸۵گونه پرنده بومی و مهاجر ، وجود پستانداران متعدد و گونه‌های متنوع و نادر گیاهی و آبزی ، دامنه سهند و جلگه‌های آن را به زیستگاهی مهم برای حیات وحش تبدیل كرده و دیدن هر كدام از این مناظر برای گردشگران جالب و خاطره انگیز است.كوه سهند علاوه بر جاذبه‌های دیدنی موجب رونق كشاورزی ، دامداری و كندو داری در این منطقه شده و سرسبزی قسمت زیادی از آذربایجان شرقی و مراغه مدیون این كوه است.

fff

وجود چشمه‌های متعدد در قله و دامنه‌های آن كه مشهورترین آن‌ها” قرخ بلاغ ” گوموش بلاغی” ، “پری” و ” گوران بلاغی”  است ، طراوت و لطافت را به مراغه ارمغان داده و موجب سیرابی درختان ، باغات و مراتع این شهرستان می‌شود.

كوه سهند با ‪ >هزار هكتار مراتع ییلاقی علاوه بر سرسبزی دارای گونه‌های گیاهی خوش خوراك مثل شبدر و یونجه بوده و دامنه‌های آن مرتع وچراگاه بسیار مناسبی برای دام‌های دامداران ، ایلات و عشایر منطقه است
دامداران منطقه و عشایر استان‌های آذربایجان شرقی و غربی هر سال برای ییلاق گذرانی و تعلیف دام به دامنه‌های كوه سهند كوچ می‌كنند.

ffff

دامنه‌های این كوه به علت داشتن گل‌های فراوان بهترین محل جهت تولید عسل بوده و عسل تولید شده در این منطقه از شهرت ویژه‌ای برخوردار است

fffffff

سرمای زیاد در طول مدت زمستان و برف زیاد در این كوه مانع رشد درختان و درختچه‌ها شده ولی تیره‌های مختلف گیاهی كه همگی به صورت علفی پایا و یك ساله هستند ، در مراتع و چمن‌زارهای سهند به وفور یافت می‌شود

آیتم های مهم مراغه جهت سرمایه گذار
بحث حمل و نقل جاده ای : عملیات اجرایی آزاد راه مراغه هشترود شروع شده که آزاد راه مراغه – هشترود را به آزاد راه زنجان – تبریز وصل می کند و ظرف 2-3 سال آتی آماده بهره برداری خواهد بود و قطعا یک جاذبه برای سرمایه گذ ار جهت استفاده ازپتانسیل های تجاری می باشد چون در انتقال مواد اولیه و فروش محصولات تولیدی می تواند موثر باشد .
بحث ترابری ریلی : با استفاده از خط آهن سراسری بین مراغه و بازرگان و مرز عراق و به سمت اروپا امکان انتقال کالا وجود دارد .
فرودگاه مراغه از ظرفیت لازم جهت اراِئه خدمات پروازی برخوردار است .
امنیت سرمایه گذاری : از لحاظ آب و برق و گاز و محیط زیست  این امکانات در شهر جهت سرمایه گذاری وجود دارد .
گمرک مراغهگمرک مراغه از آذر ماه 1375 کار خود را در شهرستان مراغه آغاز نموده و تاسیس گمرک در این شهرستان به منظور انجام سریع تشریفات گمرکی خشکبار صادراتی مراغه و شهرستانهای مجاور بوده است.در پنجم خرداد سال 1390 با حضور رئیس کل گمرک ایران جناب آقای دکتر معمار نژاد ترمینال صادراتی و ترانشیپمنت سوخت با مشارکت شرکت حمل و نقل ترکیبی کشتیرانی افتتاح گردید.در دیماه سال 1390 رویه خروج موقت خودرو در گمرک مراغه شروع بکار نمود.کد گمرکی مراغه 25500 می باشد.

5-منطقه ویژه اقتصادی مراغه

یکی دیگر از مزیت های تجاری مراغه آغاز عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی که روبروی فرودگاه مراغه است می باشد. در این منطقه  اکثر صنعت ها خواهند توانست فعالیت کنند.

 • ffffffffffffffffffffff
 • پتانسیل های مراغه جهت سرمایه گذاریاصلی ترین پتانسیل مراغه بدلیل موقعیت جغرافیایی آن  محصولات کشاورزی می باشد . 100000هکتار زمین های کشاورزی و زراعی 200000 هکتار اراضی ملی دامنه های سهند ، 336 نوع گیاه داروئی ، 1000000 واحد دامی ، 320000 گوسفند و بز ، 1500000 مرغ تخم گذار ، 105000 قطعه مرغ گوشتی ، 200000 کلن زنبور عسل  با 320 تن تولید عسل که 100 تن مصرف، بقیه صادر می شود . پتا نسیل عظیم در بخش کشاورزی می باشد . 21000 هکتار باغ  که 50 % باغ سیب می باشد. سیب آغاجری در تهران خواهان خوبی دارد . 100000 هکتار باغ انگور ، گردو ، بادام و هلو و گویجه درختی می باشد . گویجه درختی مختص مراغه ، اصفهان و امریکای جنوبی می باشد . تولید سیب سالانه 280000تن و الوچه 10000تن می باشد . از نظر معدن در زغال سنگ قوی هستیم . امکان سرمایه گذاری روی معدن زغال سنگ فراهم هست . در بحث سنگ های تزئینی معادن خوبی داریم . در زمینه آهک و سیلیس ظرفیت های خوبی داریم . در حوزه صنایع کاوه سودا صنایع جانبی زیادی می تواند در کنار خود داشته باشد . و فرش ابریشم مراغه که 19000 نفر بافنده دارد.
 • ffffffffffffffffffff
 • پتانسیل های اصلی مراغهطی جلساتی که در مرداد 94 با کلیه مسولین مراغه داشتم 4 محصول اصلی  به دلیل تنآژ بالای تولید در اولویت بالایی جهت سرمایه گذاری پیشنهاد شدند . اول سیب مراغه که به عنوان برند جهانی شناخته شده است و سالانه میانگین 280000تن سیب دارد که از 12000هکتار باغ توسط 18000 خانوار تولید می شود . اما متاسفانه مراغه 27 سردخانه  در حال فعالیت و 6 سردخانه در شرف فعالیت دارد که کل ظرفیت اینها روی هم رفته 100000تن می باشد و برای سیب و سایر محصولات کشاورزی به این تعداد سردخانه و بیشتر نیاز دارد چون باغدار مجبور می شود سیب را به سردخانه های شهر ملکان انتقال دهد .محصول بعدی فرش ابریشم مراغه هست که 19000 بافنده در مراغه دارد که به بدلیل نداشتن کارخانه قالیشویی به اسم قم به بازار عرضه می شود . بدلیل اینکه مراغه واردات مستقیم مواد اولیه فرش ندارد از قم و کاشان تهیه میکند که مجبور هست هزینه اضافی حمل پرداخت کند و گاهی این مواد اولیه اشتباه ارسال می شود.و محصولات بعدی، کشمش شامل (طلایی که مختص مراغه است ، تیزآبی و آفتابی )  و آلوچه خشک شامل (طلایی و سیاه ) است با میزان تولید بالغ بر 10000 تن می باشد . از لحاظ کیفیت جزو بهترین خشکبار در ایران و دنیا می باشد .

  باغداران مراغه ای در تولید آلوچه در آذربایجان شرقی مقام اول را دارند و میانگین تولید آلوچه در آذربایجان شرقی مقام اول را دارند و میانگین تولید این محصول در باغات این شهرستان بیشتر از استان است .

  آلوچه با داشتن ویتامین های A-B-C و آهن و کلسیم برای آرامش اعصاب ، تقویت و تنظیم دستگاه هاضمه بسیار مفید است . پژوهشگران معتقدند آلوچه خشک خواص ضد میکروبی دارد و استفاده از آن در غذا خطرات آلودگی را کمتر می کند .

  نیازهای مراغه در جهت پیشرفت اقتصادی
  مستقل کردن اتاق بازرگانی مراغه یکی از مهمترین خدمات کی به مراغه می تواند باشد .
  ایجاد پایانه صادراتی در مراغه : در حال حاضر تولیدات اصلی مراغه به صورت فله ای به فروش میرسد و به اسم افراد دیگری به بازار های داخلی و خارجی ارائه می گردد . اگر سیب و خشکبار مراغه در خود مراغه بسته بندی صادراتی شود به اسم مراغه ارائه خواهد شد  . سیب مراغه  به اسم مراغه ارائه نمی شود و خشکبار اکثرا در آذر شهر به اسم آجیلی تواضع ارائه می گردد . فرش مراغه به اسم قم صادر می شود.
  ایجاد صنایع تبدیلی در مراغه : محصولات کشاورزی به چین و فرانسه صادر می شود و بعد از اینکه به آب میوه ، شهد میوه و چیپس میوه تبدیل شد مجدد به ایران وارد می شود. تولید هلو در مراغه زیاد هست که خشک آن اگر تولید شود  بسیار هم گران می باشد .  در سردرودهم 700هکتار باغ آلبالو وجود دارد به ترکیه صادر می شود و تبدیل به محصولی که مورد نیاز ماست می شود و مجدد به ایران وارد می شود .  از شیر و تخم مرغ مراغه می توان کرم های مخصوص پوست تولید کرد .

  افزایش ظرفیت سردخانه ها : اکثرا ظرفیت سرد خانه ها پر می شود و کشاورزان مجبورند از سردخانه های ملکان استفاده کنند . اگرسردخانه های جدید در کنار اتوبان مراغه –هشترود احداث شود و با قیمت مناسب تری در اختیار کشاورزان قرار گیرد و مهمتر اینکه اگر محصولات کشاورزی از کشاورزان خریداری و در سردخانه ها جهت صادرات و یا ارا ئه به بازارهای داخلی نگه داری شود سرمایه زیادی وارد شهر خواهد شد . همچنین چون سیب مراغه امکان بسته بندی و سورت با دستگاه را ندارد این کار می بایستی دستی انجام شود اگر در هر سردخانه محلی جهت سورت  در نظر گرفته شود در ازای هر 15 تن روزانه  باعث کار آفرینی برای  30-40 نفر خواهد شد  و همچنین محصول به اسم مراغه صادر و به بازار عرضه خواهد شد. حفظ سرمایه مراغه امید بزرگی مخصوصا برای کشاورزان است .

  به پیشنهاد رییس جهاد کشاورزی و جمعی ازباغداران سیب مراغه یکی از بزرگترین نیازهای مراغه داشتن غرفه ای در میدان تره بار مرکزی تهران جهت عرضه میوه با عنوان میوه مراغه بالاخص سیب مراغه می باشد تا باغداران با اطمینان خاطر و بدون نگرانی از پس گرفتن پولشان ، محصول خود را به میدان مرکزی تهران انتقال دهند .
  برنامه مدون جهت سازماندهی فروش که نیاز به ارتباط و مشورت و متحد بودن هر چه بیشتر مسولین مراغه در کنار هم دارد.  و همچنین بهتر هست با کمک اتاق بازرگانی ایران سرمایه گذاران در حوزه های مختلف شناسایی وبه مراغه دعوت شود. و انجمن دوستی بین ایران و کشورهای مفید  در مراغه ایجاد شود .
  در حوزه روغن کشی با توجه به اینکه 80% روغن مایع از خارج وارد می شود زمین های کشاورزی کاملا به این تولید جواب می دهد . اگر فردی دراین زمینه سرمایه گذاری کند امکان کاشت دانه های روغنی توسط کشاورزان منطقه و تبدیل به روغن مایع می تواند فراهم شود.
  در صورت وجود سرمایه گذار مناسب مسولین کاملا آماده همکاری هستند تا حداکثر استفاده برای تحصیل سود حاصل شود. امکان ایجاد هماهنگی با کشورهای هدف برای عرضه محصولات وجود دارد.
  در حوزه فرش ابریشم مراغه نیاز به واردات مستقیم مواد اولیه فرش دارد . بعد به کارخانه رنگرزی صنعتی با دیگ های بخار با رنگ ثابت و گیاهی دارد . و بعد کارخانه قالیشویی جهت عرضه فرش با برند مراغه و امکانات صادرات مستقیم فرش ابریشم از مراغه و کارخانه متمرکز جهت قالی بافی به صورت مجزا برای خانم ها و آقایان  دارد .

  در حوزه کشمش و آلوچه خشک نیاز به صادرات و ارائه با اسم مراغه  با یک بسته بندی زیبا در حد خود محصول دارد .
  اعظم حمیدی کارافرین24

 

آموزش, اخبار, خدمات, خدمات بازرگانی, صنعت و معدن, کارگروه‌ها, کانون کارآفرینان, کشاورزی, مشاوره

درباره نویسنده

مدیریت سایت

3 دیدگاه برای “مراغه بهشت گمشده”

 1. مصطفی خسروشاهی گفت:

  با سلام. به خاطر مطالب بسیار عالی و به روزی که در باره مراغه داشتید نهایت استفاده را بردم، از این بابت نهایت سپاس را دارم. به خصوص مطلبی که در باره منطقه ویژه مراغه فرمودید اگر مسئولین بتوانند منطقه ویژه را به معنای واقعی راه اندازی کنند مطمعنا تمامی مشکلاتی که فرمودید از جمله اینکه خشکبار مراغه به اسم آجیل تواضع، فرش ابریشم مراغه به اسم قم و…. در ایران و جهان شناخته میشود و واقعا ظلم بزرگی از این بابت متوجه شهر مراغه میباشد، رهایی خواهد یافت و درآمدی و کارآفرینی که مناطق ویژه برای شهرها به ارمغان میاورند واقعا بی نظیر میباشد.
  امیدوارم مسئولین ذیربط توجه ویژه ای به این امر داشته باشند.

 2. پ.م گفت:

  با سلام.
  فاصله مراغه تا تبریز از طریق جاده آسفالته (که جاده دو بانده میباشد) 125 کیلومتر است. که در این متن اشتباها 301 کیلومتر نوشته شده. لطفا در صورت امکان اصلاح بفرمایید.
  با تشکر. محوی از مراغه.

 3. حجت اله عرفانیان گفت:

  لبخد خدابه بندگان برکت در نعمات الهی با سلام خدا پدرت را بیامرزد اینجانب که میدانستم ایران نمی خواهد پیشرفت کند وگرنه دولت یکی از رودخانه هایش را به به عرض 50 متر به اینجانب واگذار کند تا ایران را انگور مجانی بدهم با سلام ای کاش قیچی و عره وجود نداشت آره یا به هر کسی نمی فروختندپیامبر بریدن شکستن شاخه درختان را گناه بزرگ بر شمرده که بال ملائکه را می برند اگه کسی دستو پای شما را از بیخ بکند خوشتان می آید درخت ضعیف می شود و هیچ پرنده ای رویش نخواهد نشت و فضولات پرنده گان برای کشاورزی بسیار مفید میباشد به کشاورزان بی سواد در امر باغداری بفرمائید اینقدر شاخه های انگور را از بیخ نبرندوقتی شاخه های انگور نیم متر شد نوک شاخه را به اندازه ناخن دست با قیچی بچینید و سال بعد هم همینطور دیگر شاخه های شما رشد نمی کنند و محصولی پر بار خواهید داشت اینجانب از هر بوته انگور 1175 کیلو غوره برداشت می کنم و هر بوته در سال سه بار غوره تولید می کند یکی از برادران مشهدی فرموده بود 12 بار غوره برداشت می کند این جانب سه بار بیشتر نتوانستم فقط نوک شاخه های سبز را به اندازه ناخن می زنم و اجازه نمی دهم هیچ شاخه ای نیم متر بیشتر شود و رشد کند و به این ترتیب هر سال انگور های ما سه بار غوره می کنند هر شاخه جدیدی دیدید نوک آن را قیچی کنیدهر شاخه جدیدی دیدید نوک آن را قیچی کنید نگذارید هیچ شاخه ای بلند تر از دیگری شود و آبیاری کنید و ببینید بوته انگور شما قدرت دارد دوباره مملو از غوره شود نگذارید شاخه ای بلند تر از دیگری شود و آبیاری کنید و ببینید بوته انگور شما قدرت دارد دوباره مملو از غوره شود و تا زمستان می توانید انگور برداشت کنید قدیم برای سوخت تنور شاخه ها را می بریدند تا نان بپزند و از گشنگی نمیرند این امر برای همه عادی شده که باید شاخه ها را از بیخ و بن برید و دور انداخت این اشتبا ه بزرگ را تکرار نکنید انشاء الله ظهور مولایم چنین خواهد شد

ارسال دیدگاه