فلسفه وای‌کامبیناتور(شتاب دهنده کارافرینی)

آوریل 27, 2015 بدون دیدگاه

وای‌کامبیناتور فکر می‌کند خوره‌های کار درست وقتی در شرایط مناسبی قرار گیرند بهره‌وری خیلی بهتری خواهند داشت لذا فلسفه اصلی وای‌کامبیناتور ایجاد محیطی است که شرکت‌های نوپا بتوانند با بهره‌وری هر چه بیشتر کارشان را جلو ببرند. در بسیاری از شرکت‌ها، فعالیت‌های یکی، دو ماه اول، با بیشترین بهره‌وری همراه است و در ماه‌های اولیه شرکت شکل می‌گیرد و سامان می‌یابد. لذا هر امری که بتواند به این امور کمک کند برای شرکت‌ها مغتنم است. وای‌کامبیناتور فکر می‌کند در این کار موفق بوده است زیرا بسیاری از مؤسسین شرکت‌ها اذعان دارند که ده هفته اول برایشان با بیشترین بهره‌وری همراه بوده است.
وای‌کامبیناتور سعی می‌کند هر چه ممکن است کمتر به کار شرکت‌های نوپایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند دخالت کند. وای‌کامبیناتور عضویت در هیئت‌مدیره شرکت‌ها را طلب نمی‌کند، نمی‌خواهد لزوماً در سرمایه‌گذاری‌های بعدی حضور داشته باشد، تصمیمات راهبردی شرکت‌ها را رد نمی‌کند و به چنین موقعیت‌های مشابهی که معمولاً سرمایه‌گذاران دنبال آن هستند، توجهی ندارد. در مقابل وای‌کامبیناتور مقدار زیادی راه‌کار و توصیه برای شرکت‌ها به‌صورت پیشنهادی ارائه می‌دهد ولی نسبت به پذیرش آن‌ها هیچ فشاری وجود ندارد و تصمیم‌گیری نهایی با خود شرکت‌ها است. وای‌کامبیناتور دقیقاً فهمیده است که مستقل بودن اولین انگیزه‌ای است که گروهی را به راه‌اندازی شرکت‌های نوپا کشانده است و درواقع بدون تردید این امر خود یکی از نکاتی است که شرکت‌های نوپا را به موفقیت می‌رساند. سرمایه‌گذارانی که به کنترل شدید شرکت‌ها می‌پردازند، با دست خودشان شرکت‌ها را به مسیر نابودی می‌کشند.

یک نکته مهم دیگر این است که وای‌کامبیناتور به شرکت‌های نوپا اجازه می‌دهد که شرکت را پس از قوام اولیه در صورت تمایل مؤسسین به شرکت‌های بزرگ بفروشند. این کار بعضی وقت‌ها توجیه‌پذیر است که تا وقتی شرکت هنوز کوچک است در مقابل چند میلیون آن را به فروش برسانند به‌جای آن‌که دنبال سرمایه‌گذاری بیشتر بروند و حرکت را از نو شروع کنند. گوگل، معمولاً شرکت‌ها را در مراحل اولیه خریداری می‌کند و به نظر می‌رسد این امر بین شرکت‌های بزرگ دیگر نیز معمول خواهد شد و لذا این نکته می‌تواند در آینده اهمیت بیشتری پیدا کند.

معمولاً شرکت‌های نوپا اگر پیشنهاد سرمایه‌گذاری سنگینی از جانب سرمایه‌گذاران دریافت کنند به آن نه نمی‌گویند ولی به‌کرات دیده‌ایم که پیشنهاد فروش شرکت در مراحل اولیه برای خوره‌های جوان هم کم جذاب نیست و وای‌کامبیناتور با این‌که اگر شرکتی به شرکت سهامی عام تبدیل شود خیلی بیشتر سود خواهد برد ولی تابع نظر و علاقه مؤسسین شرکت است.
چرا وای‌کامبیناتور این‌گونه انعطاف‌پذیر است؟ قطعاً به این خاطر نیست که صرفاً چون مردمان خوبی هستند لذا با انعطاف برخورد می‌کنند بلکه ازنقطه‌نظر کسب‌وکار نیز این کار به مصلحت است و چون با سرمایه‌گذاری اندک به شرکت وارد می‌شود، قدرت از سرمایه‌گذار به مؤسسین منتقل می‌شود و درواقع بهترین کار، ارائه بهترین پیشنهادهای ممکن به خوره‌های کار درست به‌عنوان مؤسسین شرکت‌ها است.

هدف اصلی وای‌کامبیناتور این است که اولین انتخاب همه شرکت‌های نوپا برای سرمایه‌گذاری در هستة اولیه باشد و برای موفقیت در این راستا باید با همه به‌طور درست و منعطف برخورد کند، چون در غیر این صورت اگر مؤسسین شرکت‌های نوپا از همکاری با وای‌کامبیناتور احساس رضایت خاطر نکنند دیگر شرکت‌ها نیز رغبتی به همکاری با وای‌کامبیناتور در آینده نخواهند داشت؛ و همین‌طور سرمایه‌گذاران مخاطره‌آمیز نیز که با یکدیگر در ارتباط هستند، آنان نیز اگر عملکرد بدی از وای‌کامبیناتور ببینند رغبتشان برای همکاری در آینده کم خواهد شد.
تاکنون به نظر می‌رسد وای‌کامبیناتور مسیر موفقی را پشت سر گذاشته است. از سال 2005 که شروع به کار کرده است تا سال 2014 بیش از 700 شرکت نوپا تأسیس کرده است و به جامعه‌ای با بیش از 1500 مؤسس شرکت تبدیل‌شده است و مجموع ارزش شرکت‌های تأسیس‌شده بیش از 30 میلیارد دلار است.
نگاه به آینده
وای‌کامبیناتور به‌عنوان یکی از مراکز رشد برتر با نگاه به آینده زمینه‌های موردعلاقه خود برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی شرکت‌های جدید را منتشر کرده است، نگاهی به این فهرست بسیار آموزنده است، ولی باید توجه داشت که مخاطب آن‌ها عمدتاً بازار آمریکا است و در شرایط دیگر باید به بعضی تفاوت‌ها توجه شود.

1. انرژی
هزینة انرژی ارتباط قابل‌توجهی با کیفیت زندگی دارد. در طول زمان، هر گاه که هزینة انرژی، میزان قابل‌توجهی کاهش‌یافته (به‌عنوان‌مثال با اختراع موتور بخار) کیفیت زندگی نیز به‌شدت بهبودیافته است. انرژی ارزان‌قیمت سهم زیادی در کاهش فقر ایفا می‌کند. همچنین منابع جدید انرژی، به محیط‌زیست، اقتصاد، کاهش جنگ، تضمین آیندة پایدار، تولید آب و غذای فراوان‌تر و بسیاری موارد دیگر کمک شایانی می‌کند. بعد اقتصادی مسئله مسلط بر جنبه‌های دیگر است، منابع جدید باید ارزان‌تر از منابع قدیمی باشند و به نیاز جهانی پاسخ دهند. علاوه بر تولید، انتقال و ذخیره‌سازی انرژی نیز بسیار مهم است. باتری‌های تا ده برابر بهتر، می‌توانند برای انرژی‌های جدید، عالی باشند و همچنین انتقال انرژی را راحت‌تر کنند. توسعة توانایی ذخیره‌سازی باتری‌ها یکی از موارد بسیار موردتوجه است.

2. هوش مصنوعی
هوش مصنوعی به نسبت تأثیر بالقوه­ای که دارد، ولی به نظر می‌رسد که تعداد کافی انسان‌های باهوش روی این مسئله کار نمی‌کنند! انسان‌های باهوش بسیاری در مورد هوش مصنوعی با ترس و حیرت صحبت می‌کنند و دلایل خوبی برای هر دوی این حس‌ها دارند؛ اما به نظر می‌رسد که این مسئله می‌تواند فنّاوری را در طول تاریخ به دو بخش کاملاً متفاوتِ قبل از هوش مصنوعی و بعدازآن تقسیم کند.
3. رباتیک
ربات­ها، وسیله اصلی ما برای انجام کارها در جهان فیزیکی خواهند بود. تعریف ما از ربات، بسیار گسترده است. به‌عنوان‌مثال، ما یک اتومبیل تمام‌خودکار را یک ربات می‌دانیم. ربات‌ها هستند که به ما کمک می‌کنند که فضا را کشف کنیم و حتی بدن خود انسان را.
4. زیست‌فناوری

به نظر می‌رسد که ما در نهایت به ‌پیشرفت‌های واقعی و زیادی در زیست‌شناسی دست خواهیم یافت. دستورالعمل‌های زیادی وجود دارد برای این‌که ما بتوانیم به مبارزه با بیماری‌ها برویم؛ کند کردن پیری، ادغام انسان و رایانه، بارگیری خاطرات، برنامه‌نویسی ژنتیکی و … . مشخص است که این مسئله به شگفت‌انگیزترین، قدرتمندترین و بحث‌برانگیزترین مسئله در چند دهة آینده تبدیل خواهد شد. چیزی شبیه به بحث ریزرایانه‌ها در دهه 1970. خواندن DNA فوق‌العاده سریع و ارزان شده است. کاربردهای جالب بسیاری وجود دارد. حتی شاید کاربردهایی بسیار جالب‌تر از نوشتن DNA. ما به‌ویژه به کاربردهای زیست‌فناوری در جلوگیری از بیماری‌ها علاقه‌مندیم. برای مثال اگر میکروب­ها می‌توانند به‌سرعت باعث ایجاد بیماری‌های عفونی شوند، می‌توان با استفاده از همان میکروب­ها، درمان و واکسن‌های سریع و خوب تهیه کرد.
5. بهداشت و درمان
سامانه بهداشت و درمان در ایالات‌متحده به‌شدت مشکل دارد. نزدیک به 20 درصد از تولید ناخالص داخلی ما صرف هزینه‌های بهداشت و درمان می‌شود. این مسئله غیرقابل‌تحمل است. ما علاقه‌مندیم به راه‌هایی برای ایجاد خدمات بهداشتی و درمانی با هزینه کم، نه در شرکت‌هایی که سامانه را با هزینه­های گزافِ غیرواقعی اداره می‌کنند. ما به‌ویژه به مراقبت‌های پیشگیرانه علاقه‌مند هستیم، شاید این راه بهترین و بهینه‌ترین راه برای بهبود سلامت باشد. حسگرها و داده‌ها از جهات بسیاری قابل‌توجه هستند و به‌ویژه در مبحث مراقبت‌های بهداشتی. کار روی تجهیزات پزشکی نیز زمین حاصلخیزی برای کسب‌وکارهای جدید محسوب می‌شود.
6. دارو
تولید دارو، کندتر و گران‌تر شده است. ما به دنبال شرکت‌هایی هستیم که از راه‌های جدید، دارو را تولید می‌کنند. ما در این زمینه نگاه گسترده‌ای داشته‌ایم. توجه به داروهای جدید و روش‌های جدید تولید دارو موردتوجه ما است.
7. آب و غذا
در آینده‌ای نزدیک، از نظر در دسترس بودن آب و غذا با مشکل مواجه خواهیم شد. به‌طورقطع، فنّاوری می‌تواند این مسئله را بهبود بخشد. نوآوری‌های بزرگ امکان‌پذیر است، ولی ما به پیشرفت دیگری نیاز داریم، چیزی در مقیاس آنچه «نورمن بورلاگ» انجام داد. او با شکل دادن به «انقلاب سبز» توانست تولیدات کشاورزی را در جهان به‌شدت افزایش دهد و گهگاه از او به نام «مردی که یک میلیارد نفر را نجات داد» یاد می‌شود.
8. آموزش
اگر ما بتوانیم آموزش را اصلاح کنیم، هر کار دیگری در این فهرست را نیز می‌توانیم انجام دهیم. اولین تلاش برای اصلاح آموزش از طریق استفاده از فنّاوری، استفاده از اینترنت برای انتقال محتوا به مخاطبان گسترده بود. این خوب است، ولی اینترنت یک رسانه کاملاً متفاوت و با قابلیت‌های بسیار بیشتر است. به‌خصوص راه‌هایی که توده‌ای از فنّاوری با تک‌تک افراد در تعامل است، بسیار موردتوجه ماست.

ممکن است که این روش، نیازی به پیشرفت فنّاوری به معنای کلاسیک نداشته باشد، اما حداقل به راه‌های جدیدی برای انجام کارها نیاز دارد.
9. زیرساخت­های اینترنت
ما نمی­توانیم زندگی بدون اینترنت را تصور کنیم. ما می‌خواهیم مطمئن باشیم که این امکان همیشه در اختیار ما باشد اعم از حفظ امنیت تا روابط آزاد و زیرساختی. اینترنت یک قدرت تحول‌آفرین است. ما به کاربردهایی که باعث تغییرات بنیادی در جامعه می‌شود، علاقه‌مندیم. (بیتکوین یک مثال قابل‌توجه است). اینترنت به مردم سراسر جهان اجازه می‌دهد که به‌صورت هماهنگ، کارهایشان در مورد کسب‌وکارهای مهم را انجام بدهند.

یک موضوع مهم API- ification است. هر چه کسب‌وکارها از طریق API در دسترس تر می‌شوند، اینترنت قوی‌تر می‌شود.
10.دولت
تعداد بسیار کمی از کسب‌وکارهای جدید، برای دولت نرم‌افزار تولید می‌کنند؛ اما دولت یک مشتری بزرگ برای نرم‌افزارهای بد است! علاوه بر این‌که می‌خواهیم برای نرم‌افزارهای قدیمی نسخه‌های بهتری تهیه کنیم، به کاربرد اینترنت در مقوله‌های جدید نیز مانند کمک‌های مالی برای خدمات اجتماعی علاقه‌مندیم.
11. تکامل انسان
ما به شرکت‌هایی علاقه‌مندیم که در جهت تکامل انسان گام برمی‌دارند. این یک مقوله بسیار کلی است، چون راه‌های بسیاری برای انجام این امر وجود دارد. زیست‌فناوری به ما کمک می‌کند که طولانی‌تر و هوشمندتر زندگی کنیم. ربات‌ها به ما کمک می‌کنند که کارهای فیزیکی که نمی‌توانیم انجام دهیم را پیش ببریم. نرم‌افزارها به ما کمک می‌کنند که روی کارهای ساده‌ای که ما را خوشحال‌تر می‌کنند تمرکز کنیم و به گروه‌های بزرگ ما کمک می‌کند که خودمان را بهتر سازمان‌دهی کنیم؛ و غیره
12. واقعیت مجازی و واقعیت تکمیلی
واقعیت مجازی و واقعیت تکمیلی، وعده‌های محقق نشده‌ای بودند؛ اما احساس می‌شود که موجش در حال آمدن است و الآن وقت مناسب برای محقق کردن آن‌هاست.
13. دانش
به نظر می‌رسد که دانش از اعتبار ساقط‌شده است. مدل‌های منابع مالی سابق، امروزه کاربردی ندارند و مهارت‌های سیاسی جایگزین نبوغ علمی شده است.

ما به کسب‌وکارهای جدید برای تحقیقات پایه نیاز داریم. حوزه‌های گسترده‌ای وجود دارد که در آن‌ها توسعه علمی می‌تواند کاربردهای تبلیغاتی زیادی داشته باشد؛ مواد، مهندسی بوم‌شناسی، علوم اعصاب، راه‌های ارزا‌ن‌تر و بهتر برای رفتن به فضا.

14. حمل‌ونقل و مسکن
تقریباً نیمی از انرژی برای حمل‌ونقل صرف می‌شود و مردم حجم زیادی از وقت را با نارضایتی صرف حمل‌ونقل می‌کنند. تعامل رودررو همچنان از اهمیت زیادی برخوردار است. مردم هنوز نیاز به جابه‌جایی دارند و مسکن به‌صورت پیوسته در حال گران شدن است که تا حدی ناشی از مشکلات حمل‌ونقل است. ما دنبال راهی هستیم برای این‌که مردم راحت‌تر، در مکان‌های بهتر و با تعاملات بهتر در کنار یکدیگر زندگی کنند. به‌ویژه علاقه‌مندیم که جابه‌جایی‌ها کوتاه‌تر بشوند و حمل‌ونقل‌ها سبک‌تر.
15. یک‌میلیون شغل
باید شرکت‌هایی را پیدا کنیم که توان تولید یک‌میلیون شغل را داشته باشند. حوزه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند نیروی کار را بین مردم و رایانه تقسیم کنند. انسان در بسیاری از موارد بهتر از رایانه عمل می‌کند و برعکس و برخی از آن‌ها به حجم زیادی از نیروی انسانی نیاز دارند و ازآنجایی‌که شرکت‌های زیادی وجود دارند که نیاز به نیروی کار ماهر و توانا دارند، این یک راهبرد خوب برای کسب‌وکار است.
16. ابزارهای برنامه‌نویسی
توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، بیش‌ازپیش زندگی امروز ما را شکل می‌دهند؛ محصولاتی که آن‌ها از آن بهره می‌برند همچون اهرمی قدرتمند، تأثیرات به سزایی بر نوع و کیفیت نرم‌افزارهایی دارد که توسط آن‌ها ارائه می‌شود. ما قصد داریم که به آن‌ها در ساخت نر‌م‌افزارهایی بهتر و سریع‌تر کمک کنیم. البته این مهم ارتباط مستقیمی با مقوله برنامه‌نویسی و ویرایش کد دارد. ما معتقدیم که این امر می‌تواند بسیار مهم باشد که بتوانیم از طریق ساخت محصولاتی نرم‌افزارهایی را توسعه دهیم که بتوان برای بخش وسیعی از جامعه ما موردقبول باشد فریم‌ورک‌ها به دلیل تمایزی که در هوشمندی زبان برنامه‌نویسی نسبت به بقیه محصولات دارد، محصول بهتری است و فعالیت ما اغلب حول همین واسط‌ها می‌گردد؛ و حال سؤالی که برای ما مطرح می‌شود این است که پس از زبان برنامه‌نویسی باید سراغ چه چیزهای دیگری برویم؟
17. هالیوود (نسخه 2)
مشاهیر جدید توسط استعدادیاب‌ها کشف نمی‌شوند، بلکه توسط هوادارانشان در یوتیوب کشف و معرفی می‌شوند. در سال 2014 فیلم‌ها بدترین آمار تابستانی خود را از سال 1997 داشتند. درست مثل مشاهیر آینده که هیچ شباهتی به مشاهیری نداشتند که درگذشته فعالیت حرفه‌ای خود را توسط استعدادیابان شروع می‌کردند؛ مسئله اصلی این است که دیگر آیندگان به‌جای حضور در یاترها، رسانه‌های برخط و رایا فضا را برای رفع نیاز اهداف حرفه‌ای خود انتخاب می‌کنند. دیگر مشاهیر امروزه می‌توانند به‌طور مستقیم با تمام هوادارانشان ارتباط برقرار کنند. به‌طورقطع می‌بینیم کسب‌وکارهای جدیدی بر این اساس شکل‌گرفته‌اند که سهم بسزایی در این تغییرات بزرگ دارند.
18. تنوع
نیروی کار متنوع هم برای کسب‌وکار مفید است هم برای جهان ما. جدای از دیدگاه‌های مختلف، هدف از ارائه محصولات و خدمات ما فراهم کردن فرصت‌های بزرگ برای بخش زیادی از مردم است؛ ما می‌خواهیم مرکزی غیرانتفاعی برای ارائه فنّاوری‌های نوین تأسیس کنیم که برای اکثر مردم با هر سلیقه، سن، نژاد، جنسیت و فرهنگی جذاب باشد.
19. کشورهای توسعه‌یافته
صدها میلیون نفر از مردم در سراسر جهان، تجربه کار با محصولات هوشمند را دارند. افزایش و توسعه شرکت‌های میلیون دلاری فنّاوری محور در آینده بر اساس خدمت به مصرف‌کنندگان جدید مخصوصاً در کشورهای چین، هند و جنوب شرق آسیا تمرکز خواهد کرد. ساخت شرکت‌ها، در بسیاری از این بازارها به همان اندازه دشوار است چون زیرساخت حمل‌ونقل و پرداخت هنوز فراهم نشده است.
20.نرم‌افزارهای شرکتی
نرم‌افزارهایی که در کمپانی‌های عظیم مورداستفاده قرار می‌گیرد، با وجود ترسناکی و هیبتشان، بسیار سودمندند. این‌گونه نرم‌افزارها برای حل مشکلاتی برای هرگونه کسب‌وکار و تجارت ساخته و ارائه‌شده‌اند.

اینجا سه مشخصه اصلی را که برای ما در طراحی و ارائه نرم‌افزارها بسیار پراهمیت است معرفی می‌کنیم:

ساخت و ارائه نرم‌افزارهای ارزان با کارایی نرم‌افزارهای پرهزینه

به دلیل هزینه بسیار بالای نرم‌افزارهای شرکتی، ما نرم‌افزارهایی را برای شرکت‌های تجارتی متوسط و خرد ارائه کردیم که در عین هزینه بسیار کم، کارایی بسیار بالایی را دارد.

میلیاردها کارگر بعدی

کارمندانی که آشنا به این‌گونه نرم‌افزارها هستند، کاربران نرم‌افزارهای شرکتی هستند. تلفن همراه‌ها و تبلت‌ها هم به‌نوبه خود هر نوع کارمند و کارگری را از دیپلم گرفته تا خرده‌فروش‌های فروشگاه‌ها را به یک کاربر آشنا با نرم‌افزارها بدل می‌کنند.

هر کارخانه‌ای دیجیتالی می‌شود.

هر کارخانه‌ای به سمت فرمی از تجارت نوین پیش می‌رود که اطلاعاتشان، خدماتشان و … از شیوه سنتی به شیوه‌های مدرن بدل می‌شود. این کارخانه‌ها کسب‌وکارشان را بر اساس شیوه‌های مدرن یعنی اعمال‌نفوذ داده‌های جدید، افزایش سرعت فرآیندهای کلیدی و ارائه تجارب دیجیتالی تنظیم کرده‌اند.
21. خدمات مالی
ذخیرة پول کار سختی است و معمولاً آمریکایی‌ها در این کار خوب عمل نمی‌کنند. چون‌که نرخ پس‌انداز شخصی تا حد زیادی از اوایل دهة 80 در حال سقوط است و ما نمی‌توانیم با این شوک‌های اقتصادی در ادوار مختلف زندگی همچون بازنشستگی یا دوران بیکاری مقابله کنیم. پیدا کردن راه‌های مناسب برای ذخیره پول یا سرمایه‌گذاری بسیار ساده است. حساب‌های پس‌انداز تنها بخشی از آنچه برای مقابله با تورم لازم است را نگه می‌دارد. سهام و اوراق قرضه هم که در معرض نوسانات بزرگ مالی قرار دارند و در این مورد هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه وجود ندارد. این در حالی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند این نوع نوسانات را از طریق مبادلات مختلف یا سرمایه‌های محدود، تعدیل كنند. واقعیت این است که عده کمی تخصص کافی را برای سرمایه‌گذاری، تعدیل و بهینه‌سازی آن دارند که بتوانند در نهایت بهترین مقدار سرمایه را بازگردانند. حتی اگر سرمایه‌گذاران قادر به انتخاب راهبرد سرمایه‌گذاری بهینه بودند، بازهم این سرمایه‌گذاری مرتبط با نوع عملکردشان است. این برای ما کاملاً روشن است که نرم‌افزارها قادر به حل این مشکل هستند و می‌توانند تمام مسائل پیچیده را در مقولات سرمایه‌گذاری یا صرفه‌جویی در سرمایه برطرف کنند.
22. ارتباطات دوربرد
اسکایپ جهان را تغییر داده است ولی باگذشت هرسال بدتر می‌شود! با وجود پهنای بند وسیعی که در اختیار ماست، ما هنوز از ابزارهای ساده برای ابتدایی‌ترین ارتباطات مخابراتی خود استفاده می‌کنیم. ما سزاوار داشتن یک راه‌حل ساده‌تر و با ارزش‌تر هستیم.یحیی تابش کارافرین24

آموزش, اخبار, بازرگانی, خدمات, خدمات بازرگانی, صنعت و معدن, کارگروه‌ها, کانون کارآفرینان, مشاوره

درباره نویسنده

مدیریت سایت

0 دیدگاه برای “فلسفه وای‌کامبیناتور(شتاب دهنده کارافرینی)”

ارسال دیدگاه