طرح توسعه و حمايت از مشاغل خانگي ؛ فرصتي براي کارآفريني

سپتامبر 30, 2015 بدون دیدگاه

طرح توسعه و حمايت از مشاغل خانگي ؛ فرصتي براي کارآفريني

به گزارش دکتر سید علی اوجی کارافرین24رئيس ستاد مشاغل خانگي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از طرح توسعه مشاغل خانگي به عنوان رويكردي مهم در حوزه اشتغال و ايجاد كارآفريني دفاع كرد و گفت : طرح اعتبارسنجي که در تابستان امسال انجام شد نشان داد نتايج طرح رضايت بخش بوده است.
مهناز امامدادي با بيان اينکه اين اعتبارسنجي با همكاري بخش خصوصي انجام شده است، گفت: البته هنوز حلقه هاي توليد به صورت کامل در کشور نظام مند و كامل نشده است و ارزيابي ها نشان مي دهد بيشتر افراد رويكرد انفرادي در توسعه كسب و کار دارند و بيش از 90 درصد از متقاضيان در اين حوزه فعاليت هاي انفرادي را ترجيح مي دهند.
وي گفت : پايداري شغلي در اين بخش خوب بوده است و البته بانک ها گاهي تسهيلات لازم را تامين نمي کنند و اگر هم افزايي نهادها و دستگاه هاي مسئول اين بخش كه 7 تا 8 دستگاه در امر حمايت از کسب و کار کوچک از جمله مشاغل خانگي مسئوليت دارند به حداكثر برسد ، مطلوب خواهد بود.
رئيس ستاد مشاغل خانگي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي تصريح کرد: در چارچوب سياست تهيه شده ما سعي کرديم که بين اين دستگاه ها هم افزايي ايجاد کنيم که این موضوع باعث مي‌شود تسهيلات به صورت مناسب تر توزيع شود.
كارشناسان معتقدند يکي از علل موفق نبودن مشاغل خانگي در کشور تعريف نشدن صحيح زنجيره بعد و قبل از توليد است و به ظرفيت مشاغل خانگي توجه نمي شود و بسياري از افراد با نام مشاغل خانگي از بانک ها وام مي گيرند و از اين وام براي ازدواج يا ترميم خانه هايشان استفاده مي‌کنند.
کسب و کار خانگي فردي از ديرباز در خانوارها از جمله خانواده هاي ايراني رواج داشته اما در سال هاي اخير، کسب و کارهاي گروهي نيز رونق گرفته است.
در کسب و کار خانگي معمولاً تلاش مي شود بخشي از نيازهاي بازار متناسب با توانمندي اعضاي خانوار توليد و عرضه شود که توليد فرش هاي دستباف و همچنين گليم و دست بافته ها از اين محصولات محسوب مي شود و با نصب يک دار قالي در داخل خانواده قابل توليد است.
با توجه به گسترش جوامع شهرنشيني و همچنين شکل گيري انبوه تقاضا براي برخي کالاها و خدمات، گاهي ديده مي شود که اعضاي خانواده به طور گروهي و تيمي در يک فعاليت اقتصادي وارد مي شوند و کسب و کاري را براي خود راه اندازي مي کنند.
ارائه خدمات رايانه اي، خدمات ترجمه و همچنين برخي فعاليت ها در زنجيره توليد کالاهاي مهم از اين طريق انجام مي شود.
در کسب و کارهاي گروهي خانوادگي مسائلي مانند تقسيم کار و بازاريابي و مديريت تأمين مواد اوليه ديده مي شود که به تخصصي شدن فعاليت ها کمک مي کند. دکتر سید علی اوجی کارافرین24

آموزش, اخبار, اخبار اتاق فکر تجارت ایران, بازرگانی, خدمات, کارگروه‌ها, کانون کارآفرینان

درباره نویسنده

مدیریت سایت

0 دیدگاه برای “طرح توسعه و حمايت از مشاغل خانگي ؛ فرصتي براي کارآفريني”

ارسال دیدگاه