شرکت توسعه کاربرد پرتوها پیشرو درارائه خدمات صلح امیز فناوری هسته ای به جامعه

مارس 01, 2019 دیدگاه‌ها برای شرکت توسعه کاربرد پرتوها پیشرو درارائه خدمات صلح امیز فناوری هسته ای به جامعه بسته هستند

شرکت توسعه کاربرد پرتوها  با هدف بسط و توسعه کاربردهای صلح‌آمیز فناوری هسته‌ای با در اختیار داشتن 4 سامانه در تهران قزوین بناب و يزد در حوزه‌های سلامت و بهداشت،و پزشکی، کشاورزی، محیط‎زیست، و تحقیقات علمی آغاز به‌کار کرد. از جمله مهمترین کاربرد های پرتو در جهان می ‌توان در حوزه پزشکی  سلامت و بهداشت به استریل نمودن تجهیزات پزشکی، دفع آفات کشاورزی و افزایش ماندگاری مواد غذایی، در صنعت به بهبود خواص پلیمری، کاشت یونی  آزمون‌های غیرمخرب و در حفاظت از محیط‌زیست به پاکسازی آب‌ها و خاک‌های آلوده و تصفیه پسماندهای شهری، صنعتی و بیمارستانی اشاره نمود.

88221221

radi-co.ir

این شرکت به عنوان زیرمجموعه سازمان انرژی اتمی با بهره‌برداری از سامانه‌های سازمان انرژی اتمی و آزمایشگاه های کنترل کیفی و نیز اخذ استانداردها و گواهینامه های بین المللی قادر است طیف وسیعی از محصولات و مواد را پرتودهی نماید. همچنین با ایجاد مجموعه تخصصی مهندسی قادر است انواع سامانه‌های پرتودهی با کاربری‌های گوناگون را طراحی نموده و احداث نماید.

در راستای بسط و توسعه کاربرد پرتوها در تمامی حوزه ها، این شرکت قصد دارد با رصد نیازهای جامعه و توانمندی های موجود، مرجع اصلی، معتبر و پیشرو در زمینه توسعه کاربرد پرتوها در کشور و منطقه باشد

اقدامات کلی در حوزه کاربرد پرتوها عبارتند از امکان‌سنجی، طراحی، ساخت، نظارت و بازرسی، تست، خرید و تامین تجهیزات، انتقال فناوری، اخذ مجوزات لازم، تدوین استانداردهای مرتبط، آموزش، راه اندازی و از کاراندازی، ارائه خدمات پرتودهی و بهره‌برداری از تاسیسات پرتویی (مشتمل بر راکتورهای تحقیقاتی، سامانه های پرتودهی (الکترون، ایکس و گاما) و چشمه ها و سیستم‌های پرتوزا) مطابق استاندارد های ملی و بین المللی، که در جهت ارتقای کیفیت زندگی، افزایش درآمد سازمانی، کمک به رفع مشکلات و درخواست های صنایع هدف، حفاظت از محیط زیست، تجاری سازی، فعال کردن بخش خصوصی، دستیابی به فناوری های نوین، افزایش توان و ظرفیت علمی و فنی کارکنان و به کارگیری شرکت های خصوصی و دانش بنیان می باشد

سامانه گامای تهران

مجموعه پرتوفرآوری مستقر در تهران مجهز به سیستم پرتودهی گاما بوده و مدت سه دهه است که مسئولیت سترون‌سازی و رفع آلودگی میکروبی به روش پرتودهی را برای محصولات  پزشکی، بهداشتی، گیاه‌داروها و ادویه‌جات و …. عهده‌دار است و در راستای کنترل کیفی خدمات خود از آزمایشگا  های میکروبیولوژی، پلیمر، مواد غذایی و دزیمتری بهره‌گیری می نماید.

بخش کارگرداني

این بخش شامل اتاق کنترل و پرتودهی و همچنین سوله های انبار کارتن ها می باشد. این بخش مسئولیت دریافت، برچسب‌زنی، انبارداری، پرتودهی و ترخیص محصولات و کارتن‌های ورودی از طرف مشتریان (تولید کنندگان تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، …) را برعهده دارد.

بخش آزمایشگاهی

آزمایشگاه میکروبیولوژی: کنترل کیفی بار میکروبی و تعیین دز مناسب پرتوی گاما جهت استریلیزاسیون و یا ضد عفونی کردن تجهیزات یکبار مصرف پزشکی، مواد اولیه داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی.

آزمایشگاه پلیمر: خدمات مشاوره ای در زمینه انتخاب مواد پلیمری مورد استفاده در ساخت محصولات پایدار در برابر پرتو و تعیین مقاومت پرتوی قطعات و بسته بندی های پلیمری مورد استفاده در صنایع پزشکی، بهداشتی و غذایی.

آزمایشگاه مواد غذایی: آزمون بار میکروبی و تعیین دز مناسب پرتوی گاما برای افزایش زمان ماندگاری مواد غذایی مانند سبزیجات خشک، ادویه جات، خشکبار، چاشنی ها، غلات و ….

آزمایشگاه دزیمتری: تعیین اولویت و زمان پرتودهی کالاها در سامانه پرتودهی، اندازه گيري دز جذبي و توزیع دز در کالاهای پرتودهی شده در سامانه پرتودهی و کالیبراسیون دزیمتر ها

بخش امور مشتریان و دفتر پرتودهي

این بخش مسؤل مشاوره به مشتریان با ارايه اطلاعات مورد نیازبه آنها  جهت جذب مشتری همچنین هماهنگي های لازم بین آزمایشگاه ها , تحویل, ترخیص, صدور گواهی نامه ها و مجوزهای مورد نیاز می باشد.

کاربرد پرتودهی در کشاورزی

اصلاح بذر و کنترل آفات از مهمترین کاربردهای پرتودهی در کشاورزی است.

کاربرد پرتودهی در مواد غذایی و خشکبار

با استفاده از پرتودهي گاما و افزايش عمر ماندگاري محصولات باغي به ويژه مركبات مي توان ضايعات ميوه را كاهش داد و زمان بيشتري براي بازاريابي و صادرات اين محصول به بازارهاي بين‌المللي براي توليدكنندگان و صادركنندگان فراهم كرد. حفظ طعم و تازگي ميوه‌ها به ويژه مركبات از ديگر مزاياي  آن كشاورزي است.

از جمله ادویه‌جات، سبزیجات خشک و حبوبات

پرتودهي با دوز پايين باعث جلوگيري از جوانه زني محصولاتي مانند سيب‌زميني، پياز، سير، زنجبيل و شاه بلوط مي‌گردد. در مورد سيب‌زميني، پرتودهي منافع قابل توجهي نسبت به ساير روش‌هاي موجود دارا است.

به منظور جلوگيري از جوانه زني سيب‌زميني در انبارها در طول يك دوره نگهداري، در حال حاضر از مواد شيمايي يا نگهداري در انبارهاي سرد استفاده مي‌شود. در مورد انبارهاي سرد تا زماني موثر است كه محصول در آن شرايط نگهداري گردد. (3/3 تا 4/4 درجه سانتي گراد)

کاربرد پرتودهي سلامت و بهداشت

یکی از کاربردهای این  فناورری  که به طور مستقیم با سلامت و بهداشت عمومی جامعه در ارتباط است، استریل بودن تجهیزات پزشکی، می‌باشد. در جهت بهبود این مسئله، پرتوها می‌توانند نقش بسزایی اعمال کنند.

کاربرد پرتودهي در صنعت پزشکی

از منظر دیگر نیز پرتودهی تجهیزات پزشکی، بهداشتی، مواد یکبار مصرف پزشکی مثل سرنگ و نخ بخیه، گاز استریل به منظور استریلیزاسون آن‌ها انجام می‌پذیرد تا ضامن سلامت شهروندان جامعه گردد. ضمن اینکه این روش در مقایسه با سایر روش‌های موجود دارای مزیت‌هایی از جمله قابلیت اطمینان بالا، نداشتن باقیمانده در موارد پرتودهی شده و مزیت‌های دیگر است.

فرآیند پرتودهی در سامانه‌های پرتودهی گاما ( تهران و بناب )و یا سامانه‌های پرتودهی الکترون ( قزوین و یزد)انجام می‌پذیرد که خوشبختانه شرکت توسعه کاربرد پرتوها در حال حاضر متولی بهره‌برداری از این سامانه‌ها می‌باشد.‌

صنعت

فناوری هسته‌ای دارای کاربرد‌‎های ویژه در زمینه صنعتی می‌باشد و این کاربردها در بسیاری از موارد منحصر به فرد است. از کاربردهای آن در صنعت نفت می‌توان به انجام تست‌های غیرمخرب، چاه‌پیمایی اشاره کرد. همچنین کاربرد رادیوایزوتوپ‌های صنعتی تولیدشده از طریق فناوری هسته‌ای در چگالی‌سنجی، عمق‌سنجی، سطح‌سنجی می‌باشد.

پرتودهی پلیمرها جهت بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی آن علاوه بر کاربردهای ویژه‌ای که برای مثال در صنعت برق و قدرت دارد می‌تواند ارزش افزوده نیز ایجاد کند. پرتودهی تایرها و لاستیک‌ها موجب افزایش استقامت و طول عمر لاستیک می‌گردد.

پیشرفت صنایع الکترونیک و نیمه‌رساناها تا حد زیادی مرهون بهره‌گیری از فناوری هسته‌ای و کاربرد پرتوها می باشد به طوریکه IC و چیپ‌ها از این طریق بسط و گسترش یافته‌اند. صنایع سیم و کابل، خودروسازی، سنگ‌های قیمتی نیز می‌توانند از فناوری هسته‌ای در جهت بهبود کیفیت استفاده نمایند.

محیط زیست

امروزه آلودگی محیط‌زیست به معضل بزرگی برای جامعه جهانی تبدیل شده است. مصرف بیش از حد سوخت‌های فسیلی باعث آلودگی‌های بسیار شده است. صنعت هسته‌ای با توانایی تولید برق هسته‌ای قادر به تامین الکتریسیته، بدون داشتن معایب سوخت‌های فسیلی است و منبع سرشاری برای انرژی می‌باشد. راکتور‌های جدید تولید جریان الکتریسیته هم معضل سوخت‌های هسته‌ای مصرف شده را حل خواهد کرد.

گازهای حاصل از احتراق دارای عامل‌های سمی و مخرب می‌باشد. با استفاده از پرتوهای هسته‌ای می‌توان آلودگی‌های این گازها را تا حد قابل قبولی پایین آورد.

پاکسازی آب آلوده، خاک آلوده و تصفیه پسماندهای شهری، صنعتی و بیمارستانی به روش‌های پرتویی در مقایسه با روش‌های دیگر بسیار موثرتر و مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

علوم و تحقیقات

روند تحقیق و پژوهش علمی هیچگاه متوقف نخواهد شد و همواره نیازمند ابزارهای پیشرفته‌تر و دقیق‌تر شود. درحال حاضر اکثر پروژه‌های بزرگ علمی در مرز دانش در جهان پیرامون علوم هسته‌ای می‌باشد و آزمایشگاه‌های بزرگ و عظیم در این راستا در حال تاسیس می‌باشد.

تحقیقات در حوزه علم مواد بدون بهره‌گیری از فناوری هسته‌ای تقریبا غیرممکن می‌باشد. آنالیز مواد و باستان‌شناسی از کاربردهای رایج فناوری هسته‌ای در علوم و تحقیقات می‌باشد.کارافرین24

اخبار, ارگانیک, اسلاید, بازرگانی, خدمات, خدمات بازرگانی, صنعت, صنعت و معدن, غیر ارگانیک, کارگروه‌ها, کانون کارآفرینان, کشاورزی, واردات و صادرات

درباره نویسنده

مدیریت سایت
ارسال دیدگاه غیرفعال شده است.