روستای هوشمند

مارس 15, 2018 بدون دیدگاه

روستای دیجیتال

نکاتی سودمند در بررسی یک نمونۀ واقعی
روستای Akodara در گجرات هندوستان نمونۀ پیاده سازی امکانات آنلاین برای انجام کارها و ارائه محصول و خدمات است. این روستا که 200 خانوار در آن زندگی میکنند و کمتر از 1500 نفر جمعیت دارد، اولین نمونۀ رسمی یک روستای دیجیتال است که در کمپین دولتی موسوم به “هندوستان دیجیتال” به عنوان بستر آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته تا نتایج آزمایش در این منطقه در دیگر نقاط این کشور مورد استفاده قرار گیرد. بررسی این نمونه از این لحاظ دارای اهمیت است که کشور هندوستان از بسیاری جهات در مقام مقایسه از امکانات ضعیف تری نسبت به کشورمان قرار دارد و نمونۀ مورد بررسی ما به عنوان مثال روستایی در کشور فنلاند نمی باشد.
برنامه پیاده سازی در این روستا سه مبنا دارد به این شرح:
عدم استفاده از پول نقد (که راحت ترین بخش در این پیاده سازی است): در این روستا تمام مبادلات پولی از طریق کارتهای اعتباری انجام میپذیرد و روستائیان پول نقد در منازل نگهداری نمی کنند. البته برای نیاز در مواقع خاص دستگاههای ATM در روستا تعبیه شده اند. لازم به ذکر است که متولی پیاده سازی کلی این طرح دولتی یک بانک غیر دولتی است)
اتصال: بانک متولی طرح، با راه اندازی یک دکل، اینترنت پرسرعت را به روستا برده است. روستائیان میتوانند کلیه مبادلات مالی شان را به سادگی با استفاده از گوشی های تلفن همراه انجام دهند. پایانه هایی برای نمایش قیمت روز محصولات کشاورزی بهمراه یک وبسایت و صفحۀ فیسبوک تعبیه شده اند.
جامعیت: روستای دیجیتال صرفا در استفاده از کارت بانکی و اینترنت پرسرعت خلاصه نمیشود. مدرسۀ روستا با استفاده از نرم افزار و ادوات هوشمند اداره میشود و محتوای دیجیتال آموزشی هم به دو صورت صوتی و تصویری در اختیار دانش آموزان قرار میگیرد. همچنین توسعه مهارتهای فردی در کنار مهارتهای فنی و حرفه ای به دختران روستا آموزش داده میشود.
در بررسی مثال ذکر شده سه نکتۀ بسیار جالب وجود دارد:
الف – قیمت بسیار پائین برنامۀ پیاده شده در این روستا
ب – اثربخشی بسیار بالای برنامۀ پیاده شده
ج – اهمیت آموزش
نتیجه اولیه:
از منظر کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار اینترنتی، صرفنظر از اینکه یک بانک متولی پیاده سازی طرح میباشد و دیگر اینکه بدلیل رواج استفاده از شماره کارتهای بانکی در تراکنش ها احتمالا نیازی به نصب ماشینهای ATM در مناطق روستایی نداریم و همچنین چون اینترنت اپراتورهای موبایل کشور در اکثر این مناطق قابل دسترس بوده و استفاده از گوشی تلفن همراه در این مناطق ضریب نفوذ بالایی دارد، تنها قسمتی که باقی میماند، طراحی خدمات و ارائه آنلاین آن به جمعیت روستا میباشد. بدیهی است همانطور که راه اندازی خدمات آنلاین جدید حتی در شهرها هم برای رواج در استفاده، نیازمند آموزش است، استفاده موثر از خدمات ارائه شده در میان ساکنین منطقه روستایی هم نیازمند آموزش استفاده از خدمات میباشد.کارافرین24

اخبار, خدمات, خدمات بازرگانی, صنعت و معدن, کشاورزی

درباره نویسنده

مدیریت سایت

0 دیدگاه برای “روستای هوشمند”

ارسال دیدگاه