براي هر کاري نقشه راه داشته باشيم

اکتبر 25, 2015 1 دیدگاه

براي هر کاري نقشه راه داشته باشيم

سيده فاطمه مقيمي يكي از 30  زن برتر كارآفرين كشوراست كه در دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار به عنوان الگوي كارآفريني معرفي شد. وي مهم ترين عامل موفقيت هر انساني را خودباوري و اعتماد به نفس و در كنار آن تلاش مستمر مي داند و داشتن طرح و نقشه راه در هر كاري را از جمله شروط از ميان برداشتن سختي هاي آن شغل بيان مي كند. مقيمي مي گويد: گرچه در آغاز در رشته مهندسي وارد دانشگاه شدم اما پس از آن به دليل نبود موقعيت شغلي متناسب با آن در دوران پس از انقلاب، به عنوان مترجم وارد شركت حمل ونقل شدم و پس از آن به تدريج به اين حوزه علاقه پيدا كردم و توانستم در سال 1368  به عنوان نخستين زن پس ازا نقلاب اسلامي  گواهينامه  پايه يك رانندگي بگيرم.

 مختصري از حوزه كاري خود بگوييد.

من در سال 1358 در رشته مهندسي عمران درس خواندم و پس از پايان تحصيلاتم در انگلستان به ايران آمدم و به دليل اينكه در رشته مهندسي عمران در آن زمان شرايط كاري براي زنان وضعيت مطلوبي نداشت، با داشتن تسلط بر زبان انگليسي به عنوان مترجم وارد شركت حمل ونقل شدم و پس از آنكه علاقه من به كار در حوزه حمل ونقل زياد شد، به طور جدي فعاليتم را در اين حوزه آغاز كردم  و در سال 1363  به عنوان نخستين  زن مديرعامل شركت هاي حمل ونقل بين المللي  شناخته شدم و پس از آن در تيرماه سال 1368  به عنوان  نخستين زن پس ازا نقلاب گواهينامه پايه يك رانندگي اخذ كردم.از جمله موفقيت هاي من در حوزه هاي ديگر ورود به اتاق بازرگاني و تاسيس شوراي بانوان بازرگان و پس از آن كانون زنان بازرگان ايران است. من چند سال متوالي به عنوان كارآفرين برتر از دست وزراي وقت لوح تقدير در صنعت حمل ونقل گرفتم و در سال  2012  از بين 56 كشور مسلمان با وجود 900   كانديدا، عنوان كارآفرين برتر جهان اسلام راا ز سوي بانك توسعه اسلامي دريافت كردم و در حال حاضر هم عضو هيات رئيسه اتاق تهران هستم.

به نظر شما پشتوانه مالي مي تواند عامل مهمي براي رسيدن به موفقيت هاي شغلي باشد؟

داشتن پشتوانه مالي در بعضي از كارها و براي عده اي مي تواند عامل مهمي در پيشرفت آنها باشد اما نه هميشه به طوري كه من با داشتن حداقل سرمايه كارم را شروع كردم اما  اراده، اعتمادبه نفس، صداقت كاري، همراهي خانواده از پدر و مادر گرفته تا همسرو فرزندان و پشتكار زياد را مهم ترين عللي مي دانم كه من را براي رسيدن به اهدافم ياري كرده است. بنابراين پشتوانه مالي نمي تواند تنها عامل يا مهم ترين آن براي رسيدن به پيروزي باشد.

 هر كسي براي راه اندازي و فعاليت در يك حوزه كاري ممكن است با مشكلاتي مواجه شود، به نظر شما راه حل مبارزه با سختي ها و موانع كاري چيست؟

هر كسي قبل از شروع يك كار بايد برنامه هاي آن را به درستي بررسي و تنظيم و مطابق با آن حركت كند. توزيع مناسب مالي و اقتصادي در پيشبرد هر كاري از اهميت بسزايي برخوردارا ست.استفاده از آموزش و مشاوره هاي كسب وكار و استراتژي هاي آن، در نظر گرفتن الگوهاي كاري و شغلي و بهره بردن از تجربيات آنها و تعريف نقشه راه و طرح هاي توجيهي براي آن مي تواند زمينه ساز مناسبي براي راه اندازي يك كسب وكار و تسهيل درا نجام آن باشد. بنابراين به نظر من هيچ كاري سخت نيست، اگر پيش زمينه هاي آن فراهم باشد.

 به نظر شما چه نكاتي در كارآفريني زنان موثر است؟

امكانات اوليه، شرايط محيطي و وضعيت جغرافيايي و همچنين اعتقادات مذهبي در كارآفريني موثر خواهد بود. البته توانمندي ها و علاقه شخصي هم از جمله شروط ضروري براي شروع يك كار هستند كه به اعتقاد من با توجه به اين دو اصل يعني علاقه و توانايي بايد نوع تخصص و رشته كاري خود را مشخص كنيم.

 به نظر شما آيا بين يك زن و مرد در دستيابي به موفقيت هاي بزرگ تفاوت وجود دارد؟

به نظر من هيچ فرقي ميان زن و مرد نيست. اگر همه انسان ها چه زن و چه مرد بر پايه صداقت و خودباوري حركت كنند و از انسان هاي موفق سرمشق گيرند و با تلاش و همت خود پيش روند، موفق خواهند بود و نگاه جنسيتي  در اين موضع بي معني خواهد بود و انتظار مي رود طبق قانون اساسي كشور، حمايت قانوني در شروع كسب وكار براي زنان و مردان يكسان باشد. همچنين ماده 38   قانون كار، مزد يكسان را براي زن و مرد درنظر مي گيرد كه اميد است اين موارد در تصميم گيري مراجع مربوطه مدنظر قرار گيرد.سمیه محمد صلاحی توحیدی کارافرین24

آموزش, اخبار, اخبار اتاق فکر تجارت ایران, بازرگانی, خدمات, خدمات بازرگانی, کارگروه‌ها, کانون کارآفرینان, مشاوره, واردات و صادرات

درباره نویسنده

مدیریت سایت

1 دیدگاه برای “براي هر کاري نقشه راه داشته باشيم”

  1. فريدون صمدی گفت:

    باسلام خدمت سرکار خانم مقيمی
    من توصيف همت و پشتکار و کارآفرينی شما را در کلاس اموزشی ثروت کوانتومی دکتر خيرالهی شنيدم و با خواندن اين مقاله و سابقه فعاليتتان به شما بعنوان يک هم وطن افتخار ميکنم . اميدوارم راه و روش فکری و عملی شما سرمشقی برای همه جوانان و بخصوص بانوان توانای سرزمينم باشد.
    با احترام : فريدون صمدی ( کارآفرين بورس و فارکس)

ارسال دیدگاه