اولین گردهمایی بانوان معدنکار خانه معدن ایران و دومین کارگروه معدن اتاق فکر

ژانویه 30, 2014 2 دیدگاه

اولین گردهمایی کمیته بانوان معدنکار خانه معدن ایران و دومین کارگروه صنعت ومعدن اتاق فکر در روز 9بهمن نود ودو ساعت 9صبح در محل اتاق تهران خ وزراءبه حضور تمامی اعضاکارگروه برگزار شد.لازم بذکر میباشد این گردهمایی وکارگروه معدن توسط مهندس سیده فاطمه مقیمی در قالب برنامه خانه معدن اجرا وبرگزارشد.
تفکیک جنسیتی رنگ می‌بازد.
«گزارشی از اولین گردهمایی کمیته بانوان معدن‌کار خانه معدن ایران»

تفکیک جنسیتی در اشتغال موضوعی است که پیشینۀ تاریخی طولانی دارد و حتی عده‌ای نقطۀ آغاز آن را به شکل‌گیری اقتصاد کشاورزی بازمی‌گردانند. این مسئله امروزه با توسعۀ وسایل و ابزار کار و نیز رشد فکری جوامع هرچه بیشتر رنگ می‌بازد و مرزهای جداکنندۀ جنسیت مؤنث از مذکر در عرصه‌های مختلف یکی پس از دیگری برچیده می‌شود. معدن یکی از عرصه‌هایی است که این مسئله (تفکیک جنسیتی) در آن اعمال شده است، اما امروزه نه تنها در جهان، بلکه در کشور ایران نیز با فعالیت‌های بانوان در عرصه‌های تحصیلی، تحقیقی، دانشگاهی و اجرایی این بخش، کم کم در حوزۀ عمل معنای خود را از دست می‌دهد و چه بسا در آینده‌ای نزدیک، در نظر آنها که همچنان به آن قائل‌اند، دور از منطق جلوه کند.
ضرورت اصلاح نگرش‌ها، کمیته بانوان معدن‌کار خانه معدن ایران را واداشت تا نخستین گردهمایی این کمیته را در 9 بهمن 1392 در اتاق فکر ….. برگزار کند تا حاضران از زبان فعالان این بخش، با توانایی بانوان در عرصۀ معدن آشنا شوند. نوشتار پیش رو گزارشی است مختصر از گفته‌ها، دغدغه‌ها و فعالیت‌های فعالان بخش معدن.

جناب آقای مهندس بهرامن، نایب رئیس خانه معدن، نخستین سخنران این همایش بود. ایشان سخنانش را با بیان تاریخچه‌ای از تأسیس خانه معدن آغاز کرد و از سابقۀ دوازده سالۀ آن و کمیته‌های متعدد زیرمجموعه‌اش سخن گفت. نایب رئیس خانه معدن در ادامه اظهار کرد: «عده‌ای تصور می‌کردند که فعالیت در عرصۀ معدن مربوط به مردان است و بانوان نمی‌توانند در این عرصه فعال باشند، اما بعدها این قشر از جمعیت ما (بانوان) نشان دادند که این تصور واقعیت ندارد». آقای مهندس بهرامن در ادامه به ذهنیت تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها اشاره نمود و این موضوع را بیان کرد که در دوره‌هایی، حتی بانوان میهن ما اجازه نداشتند در بعضی از رشته‌های دانشگاهی تحصیل کنند. ایشان با بیان این مسئله که محیط زیست یکی از دغدغه‌های مطرح در بخش معدن است، حضور بانوان در این عرصه را با توجه به ظرافت‌ها و حساسیت‌هایی که در کار آنها وجود دارد پاسخی به این دغدغه دانست. نخستین سخنران این گردهمایی، پس از بیان این موضوع که خانه معدن همچون مشاور، فعالان بخش معدن را همراهی می کند، سخنان خود را این گونه پایان داد که «بخش معدن زمانی می‌تواند رشد جهشی داشته باشد که با برنامه پیش رود؛ برنامه نیز مستلزم کار مهندسی است».
پس از آقای بهرامن، حاضران در این گردهمایی از سخنان سرکار خانم مهندس مقیمی، رئیس هیئت مدیرۀ کمیته بانوان ایران و کارآفرین برتر جهان اسلام، بهره‌مند شدند. خانم مهندس مقیمی پس از بیان تاریخچه‌ای از چگونگی تشکیل «ان.جی.اُ»ها (N.G.O) و تشکل‌های مردم‌نهاد در جهان و ایران، به موضوع تفکیک جنسیتی در امور اقتصادی، مدیریتی و کارآفرینی اشاره نمود و حضور بانوان در این بخش‌ها را نشان‌دهندۀ اشتباه بودن این دیدگاه خواند. سپس این کارآفرین برتر با توجه به بحث بیکاری در کشور و دغدغۀ اشتغال‌زایی، تمرکز بر بخش معدن را راهی عنوان کرد که چه بسا برای بسیاری از بیکاران کشور و به‌ویژه آنهایی که توانایی‌های علمی و عملی برای کار در این حوزه را دارند فرصت‌های شغلی ایجاد کند.


سرکار خانم مهندس جلودارزاده، سومین سخنران این گردهمایی، نیز محور سخنان خود را موضوع تفکیک جنسیتی قرار داد و اظهار نمود: «گرچه خداوند آدمی را در جنس‌های مختلف آفرید، زیبایی خلقت در آن است که ادامۀ نسل بشر به تعامل این دو جنس با هم وابسته است». ایشان در ادامه بیان کرد: «توسعۀ پایدار مستلزم رفع نگاه تفکیک جنسیتی است. در مدیریت گفته می‌شود که نادیده گرفتن نیمی از جمعیت کشور، سبب پیدایش سازمان‌های غیررسمی می‌شود که حتی گاه مخل فعالیت سازمان‌های رسمی می‌گردند». پس از بیان این سخنان، خانم جلودارزاده به بحث اصلی این گردهمایی وارد شد و این گونه صحبت‌های خود را ادامه داد: «آشنایی من با معدن از سال 1354 شروع شد. در آن زمان تعداد معدودی از زنان برای تحصیل در رشتۀ معدن وارد دانشگاه شدند. پس از انقلاب، ابتدا با این تصور که زنان نباید وارد رشته‌های مهندسی شوند، درس ریاضی را از دورۀ دبیرستان بانوان حذف کردند، اما با مطالعۀ آموزه‌های اسلام و مبانی دینی، مصوبه‌ای به تصویب شورای انقلاب فرهنگی رسید که اجازه می‌داد بانوان در این عرصه فعالیت کنند، اما در آن زمان به دلیل فضای حاکم بر جامعه، این مصوبه به صورت محرمانه به وزارت معدن ابلاغ شد». ایشان از تلاش و پشتکار بانوان میهن عزیزمان با وجود چنین نگرش‌هایی در جامعه یاد کرد و آن را «سیاست دارکوب» خواند. این بانوی فعال کشورمان، در توضیح سیاست دارکوب گفت: «همان گونه که دارکوب برای سوراخ کردن تنۀ درخت، مدام با نوک خود به آن می‌زند و با وجود سختی آن، از تلاش دست برنمی‌دارد، بانوان ما نیز برای حضور در عرصه‌های مختلف تلاش خستگی‌ناپذیری کردند تا بالاخره در دولت پیشین، یک خانم (سرکارخانم دستجردی) به مقام وزارت رسید». ایشان در پایان با اشاره به اینکه ریاست دولت یازدهم بر لزوم حضور عملی زنان در عرصه‌های مختلف و نه فقط یک یا دو مقام وزارت تأکید کرده است، بیان نمود: «بنده موظف شده‌ام که به تشکیل کمیته‌ها و تشکل‌های بانوان کمک نمایم».
پس از سرکار خانم جلودارزاده، خانم دکتر سهیلا اصلانی، استاد دانشگاه تهران، که دکترایش را در رشتۀ کانی‌شناسی از یکی از دانشگاه‌های آلمان گرفته است، برای بیان دغدغه‌ها و مشکلات بانوان در این بخش پشت میکروفون قرار گرفت. مسائل عرفی موضوعی بود که سخنان این استاد دانشگاه با آن آغاز شد. ایشان اظهار کرد: «بر اساس عرفی که در دوره‌های قبل بر سراسر جهان حاکم بود، خانم‌ها اجازه نداشتند در بخش معدن فعالیت کنند؛ زیرا این عرف چنین القا می‌کرد که بانوان برای این کار ساخته نشده‌اند. اولین دلیلی که باعث می‌شد این مسئله توجیه‌پذیر جلوه کند پوشش بانوان و دومی مسئلۀ توان جسمانی بود». سرکار خانم اصلانی با بیان این موضوع که امروزه پوشش بانوان چنان نیست که دست‌وپاگیر باشد و چنین فعالیت‌هایی را برای آنها دشوار یا ناممکن کند، از رنگ باختن دلیل اول در جوامع امروزی سخن گفت و در ردّ دلیل دوم، به ظرافت‌های کار بانوان در کار نمونه‌برداری و نقشه‌کشی اشاره کرد و چنین نتیجه گرفت که در دنیای امروز، رشتۀ معدن رشته‌ای مردانه نیست. ایشان همچنین گفت که محدودۀ فعالیت معدن‌کارها تونل‌های زیرزمینی نیست تا آن را محدود به مردان کند.
این دکترای رشتۀ کانی‌شناسی در ادامه، شبهۀ حضور بانوان در موقعیت‌های مربوط به مردان و در نتیجه گرفتن فرصت‌های قشر مذکر جامعه را مطرح کرد و بیان نمود: «از سال 1373 که دانشگاه تهران، بانوان را در رشتۀ معدن پذیرفت، 25درصد فارغ‌التحصیلان کارشناسی، 11درصد فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و 16درصد فارغ‌التحصیلان دکترای این رشته از بانوان بوده‌اند و این نشان می‌دهد که آنها فرصت‌های مردان را نگرفته‌اند. افزون بر این، حضور بانوان در دانشگاه در یادگیری و تعامل اجتماعی هر دو گروه تأثیر مثبت داشته است و همچنین بانوان فعالیت‌های آزمایشگاهی را با صبر و حوصلۀ بیشتری انجام می‌دهند».
خانم دکتر سهیلا اصلانی در ادامه نقاط ضعف این نگاه تفکیک جنسیتی را برشمرد و افزون بر بلاتکلیفی بانوان مشغول به تحصیل یا فارغ‌التحصیل این رشته، به هدر رفتن نیمی از ایده‌ها و خلاقیت‌ها و نیز سرمایه‌های مادی و معنوی کشور را که برای تحصیل هریک از دانشجویان مؤنث این رشته هزینه شده است از پیامدهای حذف بانوان در این عرصه دانست. ایشان در پایان با اشاره به اینکه در دنیای امروز، حذف خانم‌ها نوعی عقب‌گرد به شمار می‌آید گفت: «امیدوارم در دولت جدید، این حذف‌ها از بین رود. افزون بر این، بانوان کشورمان باید بدانند که برای رسیدن به جایگاه واقعی‌شان در جامعه راه دشواری در پیش دارند و بنابراین باید با فعالیت‌ها و تلاش بسیار، موانع را کنار زنند».
«کشوری می‌تواند پیشرفت کند که نیروی انسانی، منابع و وسعت داشته باشد و ایران این سه عامل را دارد.» این بخشی از کلام آغازین جناب آقای مهندس داریوش اسماعیلی، رئیس کمیتۀ معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و عضو نظام مهندسی معدن، بود. ایشان بانوان را در کارهای ستادی، فنی و حتی حضور در معدن فعال دانست و نه تنها منکر آن نشد، بلکه بر ضرورت همکاری تشکل‌های موجود در بخش معدن با هم تأکید نمود، اما بخش اصلی سخنان این عضو فعال نظام مهندسی معدن دربارۀ مشکلات موجود در این بخش، چه برای بانوان و چه برای آقایان بود. جناب آقای دکتر اسماعیلی بخش معدن را شاهرگ اقتصاد کشور خواند و با اشاره به اینکه «در دورۀ تحریم، بخش معدن بود که پویایی اقتصاد ایران را ادامه داد» گفت که این بخش امتحان خود را پس داده است. ایشان با توجه به اهمیت این بخش، رونق بخشیدن به آن را ضروری خواند و راه آن را بها دادن به بخش خصوصی عنوان کرد، اما ادامۀ سخنان این عضو نظام مهندسی معدن، درواقع گلایه‌ای بود از نبود فرهنگ معدن‌کاری در جامعه و کم‌کاری و حتی خیانت صداوسیما (این رسانۀ فرهنگ‌ساز) به آن. ایشان در توضیح گفت: «فرهنگ غلطی از اواخر دولت قبل به ما رسیده است و اکنون دارد تبلیغ می‌شود و آن، این است که معدن‌کاری مساوی است با چپاول و غارتگری. این واژۀ غارتگری از زمانی مطرح شد که بخش معادن را به استانداری‌ها واگذار کردند. بسیار روشن است که با این فرهنگ نمی‌توان سرمایه‌دار را به سرمایه‌گذاری در این بخش تشویق کرد؛ حال آنکه ما باید به گونه‌ای فرهنگ‌سازی کنیم که سرمایه‌دار ترغیب شود تا سرمایۀ خود را به دورترین نقاط کشور ببرد و در معادن آنجا فعالیت کند». گلایۀ دیگر رئیس کمیتۀ معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از کمبود نیروها در بخش نظارت بر معادن بود. ایشان همین کمبود را یکی از عوامل ناتوانی در جلوگیری بایسته و شایسته از تخلفات در این بخش دانست.
خانم مهندس فرزانه معصومی، نایب رئیس هیئت مدیرۀ شرکت امیرسنگان پارسیان، با تشکر از سخنان مهندس اسماعیلی و دفاعیاتشان در بخش معدن سخنان خود را آغاز کرد. ایشان بنا داشت در این گردهمایی از موضوعاتی سخن بگوید، اما به دلیل کمبود وقت مجبور شد از آنها چشم پوشد و فقط با اشاره به سابقۀ دوازده‌سالۀ خود در این بخش، به خواستۀ مهم معدن‌کاران، چه مذکر و چه مؤنث، اشاره کرد و گفت: «من از تفکیک جنسیتی سخن نمی‌گویم؛ ثبات نداشتن قوانین مربوط به این عرصه، هم مشکل آقایان است و هم خانم‌ها. آنچه هر دوی این قشر فعال در عرصۀ معدن خواهان آن هستند ثبات داشتن قوانین حداقل برای پنج سال است».
سخنران پایانی این گردهمایی سرکار خانم دکتر کیمیا سادات عجایبی، مدیرعامل مؤسسۀ میراث زمین‌شناختی خاورمیانه (اولین مؤسسۀ خصوصی ژئوتوریسم)، بود. ایشان با تشکر از جناب آقای اسماعیلی که در کنار واژۀ «معدن»، واژۀ «زمین‌شناسی» را به کار بردند، دربارۀ اهمیت رشتۀ زمین‌شناسی چنین بیان نمود: «تا زمین‌شناسی نباشد معدنی هم شناخته نمی‌شود». سرکار خانم دکتر عجایبی در ادامه از فعالیت حدوداً هشت سالۀ مؤسسۀ گردشگری ژئوتوریسم سخن گفت و به نقش آن در پروژه‌های ژئوپارک قشم اشاره کرد.
شایان ذکر است که در این گردهمایی، خانم مرداسی، که معدن نمک استان البرز از آنِ اوست، حضور داشت که از برخی مشکلات خود در این عرصه، به‌ویژه در دورۀ کنونی، سخن گفت.
این گردهمایی با اهدای لوح و تقدیرنامه به فعالان این بخش و اعضای کمیتۀ بانوان معدن‌کار خانه معدن ایران به پایان رسید.
زهرا کولیوند خبرنگارافتخاری کارافرین 24

آموزش, اخبار, اخبار اتاق فکر تجارت ایران, اسلاید, خدمات, صنعت, صنعت و معدن, کارگروه‌ها, کانون کارآفرینان, مشاوره, معدن

درباره نویسنده

نویسنده مشخصات خود را وارد نکرده است

2 دیدگاه برای “اولین گردهمایی بانوان معدنکار خانه معدن ایران و دومین کارگروه معدن اتاق فکر”

 1. مریم دوستی گفت:

  تشکر از همت خانم مهندس مقیمی

 2. رضا قنبری گفت:

  با سلام
  با تشکر از سرکار مهندس مقیمی و خانم نوایی و دیگر دوستان در برگذاری این گردهمایی
  در ادامه آنچه به نظرم آمد و در سخنرانی تعدادی از خانمها تکرار گردید بر قبولاندن این جمله تکیه داشت و دارد که خانمها قابلیت همه کار مهندسی را دارند.
  اما به نظر من و با احترام به نظرو تجارب سخنرانان بیاییم روی کارهای عملی و اجرای کار کنیم.خانما از مزیتهای کاری خود از جمله تحقیق و توسعه و به روز آوری صنایع معدنی بیشتر استفاده نمایند و این پارادایمهای ذهنی که معدن کاری سخت و پر مشقت هست را با انجام تحقیقات و سرمایه گذاری خارجی به سود دهی بیشتر برسانند و در کنار اعضای هئت مدیره با تجربه کارهای با بهره وری بالا صورت گیرد.در نتیجه انجام این کارها دیگران به باور خواهند رسید و با عمل خود را اثبات میکنند
  به امید آنروز

ارسال دیدگاه